Někdo nelegálně pokácel skoro osm set velkých stromů mezi autodromem a Hořanskou cestou. Nepovolenou těžbu zjistili lesníci při obchůzce. V odlehlém koutu města se tajně drancovalo od dubna do června. Po dřevorubcích pátrá policie.

„Podle Lesů České republiky zloději způsobili škodu ve výši 190 tisíc korun,“ informovala včera policejní mluvčí Ludmila Světláková.

O rozsáhlém lesním zločinu se hovořilo i na úterní veřejné debatě o mosteckých stromech, záhonech a parcích. Mostečané hájící zeleň mají být v klidu. Radnice podobné šílenosti dělat nebude. Z diskuze vyplynulo, že Šibeník zůstane parkem, sakurové aleje se likvidovat nebudou a o zeleň, které je stále dost, bude nadále dobře postaráno.

Zástupce města, které diskuzi uspořádalo v kinosále knihovny, překvapila nízká účast. Přišlo jen patnáct lidí, přestože v poslední době sílil veřejný tlak na větší ochranu zeleně a byly i petice.

„Očekávala jsem, že nás bude víc a že se sem možná ani nevejdeme. Ale to nevadí, diskutovat je třeba,“ řekla náměstkyně primátora Hana Jeníčková (SMM), kterou doprovázeli lidé z úřadu města a technických služeb. Oznámili, že radnice už obdržela odborný posudek na sakurové aleje. Pokácí se jen nemocné stromy.

„Každá sakura, která bude odstraněna, bude nahrazena sakurou novou,“ řekl Vladimír Pátek, vedoucí odboru životního prostředí. Sakury rostou v Mostě od 60. let.

„Na mosteckou zeleň mohu říct jen chválu. Je o ni dobře postaráno,“ řekl účastník besedy a odborník na životní prostředí Petr Püschel.

Podle fotografa Jana Hodače je Most možná nejvíce zeleným městem v celé České republice. Navrhuje, aby se zjistilo, kolik procent městské plochy zeleň tvoří a srovnat její rozsah s plochou zástavby. Výsledek by podle něj mohl být překvapivý.

„Mohlo by to pomoci k propagaci města,“ uvedl Hodač. Podle Jeníčkové takové srovnání neexistuje a město se ho pokusí udělat.

Zastupitel Eduard Bárta (ODS) upozornil na příliš zarostlé a zanedbané návrší vedle soušských kruhových objezdů na příjezdu do Mostu. „Mělo by se s tím něco dělat,“ uvedl. „Je to opravdu džungle,“ připustil Karel Mutínský z technických služeb. Ty se podívají na skladbu vlastníků pozemků a pak se možná pokusí o prořezávku. Kácení v přebujelých houštinách bývá drahé. Proto stále pustne park Hrabák na okraji města. „Jezdí tam maminky s kočárky, ale jen ve skupinkách, protože samy mají strach,“ upozornila Dana Kovaříková z Ekologického centra Most.

Na úpravu velkého parku nejsou peníze. Město upřednostnilo centrální park Šibeník, do kterého během posledních šesti let investovalo tři desítky milionů korun.

Seniorka z bloku 89 si postěžovala na rušno v parku na Skupovce. „To není park pro bílé, ale pro černé!“ prohlásila. Podle radnice je park v zorném úhlu městské monitorovací kamery a lidé se mohou při problémech obrátit na městskou policii.

Jeden senior na besedě navrhl pokácet kus lesa na vrcholu kopce Hněvín, aby turisté lépe viděli na jezero Most. Ostatní v sále mu poradili: Běžte na hradní rozhlednu, odkud je na jezero krásný výhled!