Rybníky ještě nezamrzly, ale v centru Mostu se už bruslí. První víkend je otevřené mobilní městské kluziště. K ledové ploše míří hlavně mládež a rodiny s dětmi. Sedmačtyřicetiletá Dagmar z Mostu kvůli tomu koupila v pátek brusle. „Je to tady úplně super, protože my teď máme problém kvůli testování na covid dostat se do bazénu, kam jsme chodili dvakrát týdně. Tohle je pro nás ideální,“ řekla maminka dvou dcer, které si s přilbami na hlavě užívaly na ledě sobotní volno. „Holkám se tu líbí a pokud to situace dovolí, tak sem budeme chodit pravidelně,“ dodala Mostečanka.

Provoz venkovního kluziště zatím neomezují žádná proticovidová opatření a ke vstupu není nutné potvrzení o bezinfekčnosti. Správce je však připraven reagovat na aktuální změny, které by si například mohly vyžádat uzavření půjčovny bruslí či regulaci vstupu. Zatím je ale v plánu ukončit provoz až 31. ledna, nebo v případě nízkých teplot až v půlce února.

Na kluzišti, které nechalo město poprvé sestavit před čtyřmi lety, se chystá řada akcí, například bruslení s Mikulášem nebo diskotéka. „Doufám, že třetí sezona bude stejně úspěšná jako ty předchozí,“ řekl ředitel městské společnosti Sportovní hala Most Petr Formánek. Zaměstnanci společnosti kluziště s mantinely, chladicí technologií a několika dřevěnými přístřešky instalovali na začátku listopadu na dlažbě v Radničním parku. „Toto místo je využíváno nejen v zimě, ale i v létě. Probíhají tu například promenádní koncerty,“ upozornil primátor Jan Paparega.

Vizualizace návrhu nového sálu mostecké sportovní haly
Most hledá projektanta na novou arénu pro sportovce. Naváže na halu a park Střed

Kluziště bude otevřené každý den kromě novoročního 1. ledna. Provozní doba od pondělí do pátku je od 14 do 19 hodin a o víkendech od 10 do 19 hodin. Ve středu 17. listopadu, kdy je státní svátek, si lze zabruslit od 10 do 19 hodin. Stadionek bude pro bruslaře fungovat i na Štědrý den (od 10 do 14 hodin), během vánočních svátků 25. a 26. prosince (od 13 do 18 hodin) a na silvestra (od 10 do 18 hodin).

Provoz je závislý na počasí a je možný do maximálně 15 stupňů Celsia. Potíže s výrobou ledu mohou nastat, když je několik dnů po sobě nad 10 stupňů a oteplí se i v noci. Zatím ale počasí provozu přeje.

„Mně se na tomhle ledu bruslí dobře. Já sem chodím pokaždé, když to tady je,“ svěřil se s bruslemi na nohou student Mojmír, který pracuje jako brigádník v nedalekém obchodě. „Já to mám naplánované tak, že když nebudu v práci, tak budu tady,“ dodal.

Kluziště se otevřelo už ve čtvrtek vpodvečer, kdy provoz zahájila exhibice mladých sportovců z mosteckých oddílů hokeje a krasobruslení. „Je to hodně velký rozdíl,“ srovnala kluziště a zimní stadion 11letá talentovaná krasobruslařka Aneta Mrkvičková. „Podle mě je led na kluzišti měkčí a je to tu hodně malé,“ vysvětlila. Lidem přesto atrakci doporučila.

Město Litvínov
Oslava Vánoc v Litvínově bude rekordně dlouhá. Potrvá čtyři týdny

Vstupné na kluziště je jednorázové a platí jednu hodinu od zakoupení. Dospělý platí 40 korun, dítě 30 korun a rodinné vstupné (maximálně dva dospělí a dvě děti) je 100 korun za hodinu. Handicapovaní lidé a senioři mají bruslení zdarma. Obsazenost kluziště lze sledovat on-line na webu města, které monitoruje atrakci kamerou. Kapacita kluziště je 60 osob. Nelze mít na něm hokejku, ta je povolena jen při zvláštních akcích.

U kluziště je stánek s pokladnou a půjčovnou bruslí. Zapůjčení jednoho páru na hodinu stojí 50 korun, nutná je vratná záloha 500 korun. Provozovatel nabízí pánské, dámské a dětské brusle všech velikostí.

Chování na kluzišti upravuje provozní řád. Bez doprovodu dospělého smí být na ledu dítě od 10 let věku. Nejmladší bruslaře může doprovázet dospělá osoba bez bruslí.

U kluziště jsou také dřevěné skříňky pro uložení věcí pod zámek po vhození mince (10 Kč). Občerstvení v sobotu nabízelo například kávu, čaj, horkou čokolády a limonády. V areálu je možné platit bankovní kartou, ale pro půjčení bruslí a platbu vratné zálohy je lepší mít hotovost.

Kluziště s vybavením město koupilo za více než 2,5 milionu korun v roce 2017, aby zatraktivnilo okolí 1. náměstí. Nejprve se uvažovalo o pronájmu kluziště, ale koupě vyšla výhodněji. Kvůli kluzišti se v parku pokácelo osm ze 48 borovic. Část veřejnosti proti tomu tehdy protestovala. Po instalaci kluziště během tří dnů led vyzkoušelo přes tisíc lidí, z toho několik set využilo brusle z půjčovny.

Psí útulek v Litvínově.
Muž z Litvínova daruje milion korun městskému útulku pro psy. Radnici to dojalo

Radniční park s kluzištěm je v centru města mezi radnicí a hotelem Cascade. V parku do října byly pravidelné sobotní trhy s ovocem a zeleninou. Ty se v příštím roce přesunou na sousední 2. náměstí mezi finančním úřadem a kulturním domem Repre.