Selská polévka s pohankovými vločkami, k tomu vepřová kotleta na pomerančích a opékané brambory. To vše za 75 korun. Školní jídelna mostecké 14. Základní školy Rozmarýnova je jednou z těch, které nabízí cenově výhodné jídlo pro veřejnost, denně tam chodí desítky lidí. Zvyšující se zájem potvrzují i další školní jídelny v regionu, které mají v nabídce jídlo pro veřejnost. Řada školních jídelen sice vaří jen pro žáky a zaměstnance, v Mostě i Litvínově ale je možné najít několik zařízení, kde lze velmi levné obědy koupit.

„Zájem je a dál stoupá. Od podzimu máme zase více strávníků z řad veřejnosti,“ říká vedoucí školní jídelny na ZŠ Rozmarýnova v Mostě Andrea Mancová. „Denně si veřejnost chodí tak pro 25 až 30 obědů, ale zájem docela roste, chodí další lidé,“ pokračuje. Na výběr tam mají zákazníci z dvou hlavních jídel. I s polévkou zaplatí „cizí“ strávníci 75 korun.

Zájem pořád roste

Dokonce za 64 korun pořídí veřejnost oběd v jídelně ZŠ Zdeňka Štěpánka v Mostě. „Obědy pro veřejnost nabízíme, zájem je a pořád roste. Ale už se pomalu dostáváme na hranu kapacity,“ uvádí vedoucí tamní jídelny Romana Kulíková. K obědu patří i polévka, u hlavního jídla si pak strávníci mohou vybrat ze dvou druhů přílohy.

Jan Jordán a Kateřina Losenická provozují v Mostě Kaito Sushi a nyní budují novou českou značku ochucovadel Easy Sushi.
Pár z Mostu vyhrává nad krizemi. S novinkou Easy Sushi proniká na evropský trh

Lidé, kteří si pro obědy do jídelen chodí, si pochvalují hlavně cenu. „Takhle levně se dnes nikde nenajíte,“ nechávají se slyšet. Oproti jiným stravovacím zařízením ušetří denně desítky korun. Další část se nechce zabývat vařením.

Zájemcům nevadí ani to, že ve školních jídelnách si musí jídlo objednávat minimálně jeden den dopředu, koupit si ho přímo nelze. Většinou si ho strávníci také odnášejí v jídlonosičích domů nebo do zaměstnání. Službu využívají hlavně senioři, ale také například lidé pracující na směny nebo ti, kteří si mohou pravidelně obědy vyzvedávat.

Přísné standardy

Levné jídlo mohou školní jídelny nabízet proto, že si neúčtují obchodní marži. Nemusí na jídle vydělávat. Lidé tak platí pouze za suroviny a částečně za provozní režii. Obědy přitom musí splňovat přísné standardy určené ministerstvem školství.

Tady budou byty a služby. Rekonstruovaný bývalý důstojnický pavilon v Mostě.
Nové byty v Mostě. Okraj bývalých kasáren už nebude ostudou města

Za 95 korun dosud vaří pro veřejnost také na mostecké 4. ZŠ Václava Talicha, s nabídkou ale budou končit. Mají plno. „Budeme muset vaření pro veřejnost pozastavit, pravděpodobně od ledna. Zájem sice stoupá, přesto k tomu ale musíme přikročit, z kapacitních důvodů už to nelze,“ sděluje vedoucí tamní jídelny Eva Kořínková. V prvé řadě totiž jídelny musí vařit pro žáky a zaměstnance školy.

Na řadě škol v Mostě se pro veřejnost nevaří, ani se o tom zatím neuvažuje. A proč? Někde proto, že se tato doplňková činnost prý nevyplatí, většinou ale z kapacitních důvodů. Pro „cizí“ strávníky nevaří například na 8. ZŠ, na 15. ZŠ J. A. Komenského, na 11. ZŠ nebo na 7. ZŠ Jakuba Arbese. „Dříve jsme to nabízeli, ale museli jsme to ukončit. Z kapacitních důvodů, už toho bylo hodně. Máme prostě plno,“ vysvětluje vedoucí školní jídelny 7. ZŠ Ivana Lilková.

Kde se dá také levně najíst?
Podobně mohou lidé, v porovnání s jídlem v restauracích či běžných jídelnách, výrazně ušetřit také na 1. ZŠ v Mostě. Tam se nají za 81 korun. Nebo v jídelně VOŠ, OA, SPgŠ a SZŠ v Mostě, nabízí tam obědy pro veřejnost za 80 korun. Za 85 korun vaří ve Střední průmyslové škole a Střední odborné škole gastronomie, vyberete si tam ze dvou jídel.
V Litvínově obědy pro veřejnost nabízí například ZŠ v Ruské ulici, najíte se tam za 70 korun. Za 80 korun (15 korun polévka a 65 hlavní jídlo) dostanete oběd ve Sportovní soukromé základní škole v Podkrušnohorské ulici. Na výběr je tam dokonce ze tří jídel.
Také v Meziboří tamní školní jídelna velmi levné stravování poskytuje. Výběr je ze dvou jídel, navíc dostanete polévku, to vše za 79 korun.