Podobná prohlášení obou znesvářených stran fanoušci slyšeli už mnohokrát. Jenže letos se očekává nový vývoj.

V klubu začne pracovat vyměněná dozorčí rada, hospodaření klubu vyšetřuje policie a zpochybněné účetnictví finanční úřad, město jako jeden z akcionářů žádá odvolání představenstva a možná navrhne sankce pro manažery. A za této situace musejí všichni tři akcionáři řešit příští sezónu a budoucnost fotbalové akademie. Co bude po červnu, zatím nikdo neví, nebo nechce říct. Baník bojuje na předposledním místě tabulky o udržení v 2. lize, posílil hráčský kádr a zatím má podporu hlavního akcionáře, Siadu.

Jenže nový rok nezačal pro klub zrovna šťastně. Alespoň z pohledu města. Ekonomický náměstek primátora Karel Novotný informoval městskou radu o zpožděné auditované účetní uzávěrce klubu za rok 2010, která Baník hodnotí negativně. „To, co jsme celou dobu, asi dva roky, říkali, se nám teď zprávou nezávislého auditora potvrdilo,“ řekl Novotný. Jeden z výroků auditora citoval na tiskové konferenci: „Skutečnosti ukazují na významnou materiální nejistotu, která by mohla zásadním způsobem zpochybnit schopnost účetní jednotky (klubu) nepřetržitě trvat. Další existence společnosti je závislá na postupu majoritního akcionáře“. Pokud by firma Siad klub nepodpořila, Baník je podle Novotného zralý na insolvenci a konkurz.

„Budoucnost tak černě nevidím,“ řekl včera Deníku Petr Kabíček, předseda představenstva Baníku a jeho menšinový akcionář. Na webu klubu zveřejnil zprávu o loňském hospodaření. Podle ní klub v roce 2011 hospodařil s vyrovnaným provozním výsledkem: podařilo se výrazně snížit náklady a závazky vůči dodavatelům se nezvýšily.

Zatím se jedná o předběžné výsledky. Audit začal 11. ledna a potrvá do dubna. Řádná valná hromada bude do 30. června. Klub podle Kabíčka neměl ke konci minulého roku finanční či jiné závazky ke svým hráčům, realizačnímu týmu, zaměstnancům a fotbalovým klubům a měl narovnanou bilanci ke státním institucím.

Díky Siadu, který hospodaření klubu stabilizoval, Baník splatil všechny leasingové smlouvy, uvádí se na webu. Firma převzala i úvěry, které si klub kdysi musel vzít na rekonstrukci stadionu, aby splnil licenční podmínky pro 1. ligu. Kabíček věří, že Siad bude stále podporovat i mládež.