Jeden z nejrozsáhlejších programů pro školáky, kterým v létě hrozí nuda a toulání v partičkách, připravila nezisková organizace Komunitní centrum Duhovka sídlící v Obrnicích. Dětem se bude věnovat celé prázdniny, od pondělí do pátku vždy od 9 do 17 hodin a někdy i o víkendu.

„Řada zdejších rodin nemá na to, aby jela na dovolenou. Většina dětí tráví volno doma nebo na ulici. Nabízíme jim pestrý program v červenci i srpnu,“ řekl Deníku Petr Svašek z Duhovky. Ta uspořádá pro desítky dětí výlety po Ústeckém kraji, do saského pohraničí, do Brna a dvou Zoo. V sídle organizace a jejím okolí budou různé akce a soutěže. S financováním příměstského tábora pomáhá obec a Ústecký kraj. Rodiče musejí přispět.

Městská policie v Mostě zabaví dvě stovky dětí po dva prázdninové týdny. Třicet dětí absolvuje v Krušných horách týdenní branný tábor s pěti strážníky. Na chatu Barbora v Českém Jiřetíně, kde budou mít základnu, odjíždějí již 1. července. Součástí pobytu jsou denní túry do 15 kilometrů, kondiční testy, bodované soutěže i střelba ze vzduchovky. Tábor se vším všudy stojí 2 560 korun a je beznadějně vyprodán. „Je to blízko a rodiče vědí, že se mohou za dětmi přijet podívat,“ řekla Ilona Kozlová, mluvčí městské policie. Ta uspořádá ještě dva jednodenní výlety v červenci a dva v srpnu. Plné autobusy vyrazí na hrady a do Českého středohoří. Děti nic neplatí, výlety dotuje radnice.

Litvínovské občanské sdružení Porozumění myslí na zdravotně postižené děti. Zajistí pro patnáct handicapovaných školáků od 8. do 12. srpna speciální příměstský tábor. „Program šijeme přihlášeným na míru,“ uvedla Miroslava Ondová z Porozumění. Ještě se přijímají náhradníci.

V Lomu se místních dětí ujme od 25. do 29. července městská knihovna. S hlídáním tam mají několikaleté zkušenosti. „Děti mají rády pobyt v přírodě, proto budeme hlavně venku,“ řekla vedoucí knihovny Jitka Riegrová. Pojedou třeba na Bouřňák, ekofarmu Klíny a do teplické botanické zahrady.

Dost náročné to budou mít zaměstnanci Střediska volného času (SVČ) v Mostě s centrálou v ulici M. Rybalka. Středisko bude otevřené každý všední den od 10 do 16 hodin. V srpnu bude dětem sloužit i pobočka v Sedmistovkách.

Kromě řady zájezdů a táborů v ČR a cizině organizuje SVČ čtyři příměstské tábory s cenami od 480 do 800 korun, dva jsou včetně obědů, dopravy a vstupného na výlety.