Příjemný teplý letní večer, chlazené pivko pro pány nebo oblíbený koktejl pro dámy. Kamarádi, uvolněná atmosféra. Chybí ještě něco k idylce? Ano. Dobrá komedie nebo napínavý thriller pod širým nebem. Také už se těšíte do letního kina? Ty už spřádají plány na sezonu a připravují pro diváky nejnovější hity.

Ve dvou městech regionu se opět plánuje divácky oblíbené sledování filmů na koupalištích. V Litvínově bude v provozu letní kino na koupališti Koldům. „Promítat budeme v červenci a srpnu, vždy v pátek a sobotu,“ zve návštěvníky Lenka Pecová ze společnosti Citadela, která se o chod litvínovského biografu stará. Na film na koupaliště vyrazí diváci také v Podbořanech. „Určitě se bude opět promítat. Připravuje se několik snímků během léta,“ potvrdil Karel Honzl, místostarosta Podbořan.

Opera pod otevřeným nebem

Hned několik novinek chystají v letním kině v Žatci. Na úvod sezony tam pěvecký soubor a orchestr Severočeského divadla v Ústí nad Labem sehraje operu Nabucco od Giuseppe Verdiho. V Žatci se takové velké scénické představení pod širým nebem uskuteční úplně poprvé. „Měl by to být mimořádný umělecký zážitek. Chtěli bychom v tom pak pokračovat i v dalších letech,“ zve na živě hranou operu v letním kině starostka Žatce Zdeňka Hamousová.

Představení se bude konat v sobotu 26. května, o vstupenky je velký zájem. Do letního kina v Žatci se vejde až 1500 sedících diváků. Loni tam město za půl milionu korun výrazně vylepšilo ozvučení. „To umožňuje využívat areál nejen pro promítání filmů, pořádat se tam mohou i hudební akce,“ vysvětlil Karel Fiala ze žateckého divadla, které se o provoz stará. V Žatci chystají i další akce v letním kině. V květnu se tam tradičně sejdou mažoretky z širokého okolí, v červenci na koncertě pak fanoušci kapely Čechomor. V září tam bude jedna ze scén Dočesné. Promítací sezona odstartuje začátkem června.

Nejnovější letní filmové hity plánují promítat a už shánějí také v Chomutově, sezonu v tamním biografu pod širým nebem u Kamencového jezera zahájí akce pro rodiny – stanování v letním kině. Bude i s promítáním v pátek 29. června. „Každý týden pak v červenci a srpnu plánujeme čtyři představení. Pravidelně od středy do soboty,“ uvedla Dana Tomášková ze společnosti Kultura a sport Chomutov, jež má letní kino ve správě. V Chomutově předloni modernizovali promítací technologii, loni prošly rekonstrukcí toalety.

Chystají tam také akce pro děti na dopoledne, během léta v areálu kina herci živě odehrají několik pohádek. Vždy jednou za čtrnáct dní ve čtvrtek, začnou 12. července.

V Klášterci s "letňákem" nepočítají

Naopak v Klášterci nad Ohří už se v letním kině nepromítá. Naposledy tam pod širým nebem „běžel“ film předloni, když byl v rekonstrukci klasický biograf. V loňském roce už „letňák“ nepromítal, podle správců nebyl po modernizaci „kamenného“ kina příliš velký zájem. „Ani letos už s promítáním v letním kině nepočítáme. Ale areál určitě nezůstane prázdný, chceme ho hodně využívat. Plánujeme tam koncerty a různé další akce,“ řekla Deníku Petra Hybnerová z kláštereckého kina.

Letní kina postupně vymizela i z dalších měst regionu. Alespoň do některých se ale tradičně v létě vrací pojízdný Kinematograf bratří Čadíků. I letos se na něj diváci mohou v řadě měst těšit.