Příjemný teplý letní večer, chlazené pivko pro pány nebo oblíbený koktejl pro dámy. Kamarádi, uvolněná atmosféra. Chybí ještě něco k idylce? Ano. Dobrá komedie nebo napínavý thriller pod širým nebem. Také už se těšíte do letního kina? Ty už spřádají plány na sezonu a připravují pro diváky nejnovější hity.

Ve dvou městech regionu se opět plánuje divácky oblíbené sledování filmů na koupalištích. V Litvínově bude v provozu letní kino na koupališti Koldům. „Promítat budeme v červenci a srpnu, vždy v pátek a sobotu,“ zve návštěvníky Lenka Pecová ze společnosti Citadela, která se o chod litvínovského biografu stará. Na film na koupaliště vyrazí diváci také v Podbořanech. „Určitě se bude opět promítat. Připravuje se několik snímků během léta,“ potvrdil Karel Honzl, místostarosta Podbořan.

Opera pod otevřeným nebem

Hned několik novinek chystají v letním kině v Žatci. Na úvod sezony tam pěvecký soubor a orchestr Severočeského divadla v Ústí nad Labem sehraje operu Nabucco od Giuseppe Verdiho. V Žatci se takové velké scénické představení pod širým nebem uskuteční úplně poprvé. „Měl by to být mimořádný umělecký zážitek. Chtěli bychom v tom pak pokračovat i v dalších letech,“ zve na živě hranou operu v letním kině starostka Žatce Zdeňka Hamousová.

Představení se bude konat v sobotu 26. května, o vstupenky je velký zájem. Do letního kina v Žatci se vejde až 1500 sedících diváků. Loni tam město za půl milionu korun výrazně vylepšilo ozvučení. „To umožňuje využívat areál nejen pro promítání filmů, pořádat se tam mohou i hudební akce,“ vysvětlil Karel Fiala ze žateckého divadla, které se o provoz stará. V Žatci chystají i další akce v letním kině. V květnu se tam tradičně sejdou mažoretky z širokého okolí, v červenci na koncertě pak fanoušci kapely Čechomor. V září tam bude jedna ze scén Dočesné. Promítací sezona odstartuje začátkem června.

Robert Kysela skončil jako generální manažer Litvínova.
Robert Kysela skončil jako generální manažer hokejového Litvínova

Nejnovější letní filmové hity plánují promítat a už shánějí také v Chomutově, sezonu v tamním biografu pod širým nebem u Kamencového jezera zahájí akce pro rodiny – stanování v letním kině. Bude i s promítáním v pátek 29. června. „Každý týden pak v červenci a srpnu plánujeme čtyři představení. Pravidelně od středy do soboty,“ uvedla Dana Tomášková ze společnosti Kultura a sport Chomutov, jež má letní kino ve správě. V Chomutově předloni modernizovali promítací technologii, loni prošly rekonstrukcí toalety.

Chystají tam také akce pro děti na dopoledne, během léta v areálu kina herci živě odehrají několik pohádek. Vždy jednou za čtrnáct dní ve čtvrtek, začnou 12. července.

V Klášterci s "letňákem" nepočítají

Naopak v Klášterci nad Ohří už se v letním kině nepromítá. Naposledy tam pod širým nebem „běžel“ film předloni, když byl v rekonstrukci klasický biograf. V loňském roce už „letňák“ nepromítal, podle správců nebyl po modernizaci „kamenného“ kina příliš velký zájem. „Ani letos už s promítáním v letním kině nepočítáme. Ale areál určitě nezůstane prázdný, chceme ho hodně využívat. Plánujeme tam koncerty a různé další akce,“ řekla Deníku Petra Hybnerová z kláštereckého kina.

Letní kina postupně vymizela i z dalších měst regionu. Alespoň do některých se ale tradičně v létě vrací pojízdný Kinematograf bratří Čadíků. I letos se na něj diváci mohou v řadě měst těšit.

Ilustrační foto
Dárkyň vajíček přibývá. Pomohou jiným a ještě si přijdou na pěkné peníze