Je vám v mosteckém Centralu dobře? Tak vezměte zelený špendlík a zapíchněte ho do obchodního domu. Zdá se vám okolí Repre zanedbané? Použijte šedivý špendlík. Je v divadle příjemné prostředí? Označte ho modře. V kulturní kavárně The Most café pod magistrátem lidé vyplňují pocitovou mapu centra Mostu. Je součástí aktivit občanské iniciativy Moje město, moje místo, která se snaží probudit v Mostečanech větší zájem o jejich město. Do pocitové mapy může každý do 14. června zapíchnout své hodnocení vyjádřené barvami. Výsledek sběru informací poslouží k analýze a diskuzi, jak centrum Mostu vidí jeho návštěvníci.

Mapa je přípravou na komentovanou exkurzi ve středu města, které se může zúčastnit kdokoliv. „Na procházce s architektkou Helenou Kubínovou budeme hledat kvality i témata k řešení,“ informovala Kateřina Trčková z iniciativy Moje město, moje místo, která organizovala podobné akce v Šestistovkách a Pětistovkách, kde se představily i místní talenty.

Akce v centru Mostu plánovaná na sobotu 23. června upozorní na příběh mladé choreografky a tanečnice Aleny Karlovské.

Při procházce středem města se bude debatovat i o budoucnosti lokality, jíž teď dominuje svou velikostí Central. Ten loni změnil vlastníka, otevřel několik let zavřený vstup na 1. náměstí a chystá změny, které ještě nezveřejnil.

„Vše je teprve ve fázi zrodu. Některé projekty již máme rozpracované, ale vše je velmi náročné na čas a organizaci,“ uvedla nová ředitelka komplexu Petra Gavendová. Podle ní jsou prioritou zlepšení prostředí v obchodním domě, investice do komfortu nakupování a vytvoření atraktivních míst k odpočinku.

Central, kde byla o víkendu veřejná oslava 10. výročí od jeho otevření, se také hodlá zapojit do městských akcí. Podle radnice je třeba oživit málo vyhledávané hlavní náměstí. Nejbližší akcí tam budou farmářské trhy. Regionální výrobci a pěstitelé se v centru sejdou v sobotu 9. června od 8 do 12 hodin. Do konce roku chce město zvelebit část borovicového parku s plochou pro venkovní mobilní kluziště.

Pocitová mapa centra může naznačit, jaký aktuální vztah mají lidé k náměstí. Při podobném průzkumu v Pětistovkách, sídlišti kolem Sputniku, došla iniciativa Moje město, moje místo k zajímavým závěrům. Za nejlepší a nejbezpečnější prostředí lidé označili park u knihovny a za nejméně bezpečné místo okolí bloku 518. Šibeník zvítězil jako místo s nejlepším sportovním vyžitím a příjemným prostředím, ale v zanedbanosti byl druhý. „Je to tedy jednoznačně území s nejvyšším potenciálem rozvoje,“ uvádí se v analýze pocitové mapy.