Jak rostou počty v Ústeckém kraji a co to způsobuje?
Minulý týden jsme měli zhruba každý den kolem tří stovek pozitivních případů v celém kraji. Vyšší počet od úterý do čtvrtka, v neděli a pondělí nižší, protože laboratoře a odběrová centra odpočívají. Nárůst logicky způsobuje vyšší množství pozitivních a z nich vyplývající vyšší množství kontaktů. Především v kolektivech školních a sportovních, ale začínají se objevovat už i pracovní. Tento týden začala přibývat i zařízení sociální péče. Na středu připravujeme hromadné odběry.

Kdybyste to měla porovnat s předchozími obdobími, kdo nyní onemocní nejčastěji, která kategorie?
V září to byli hlavně mladí lidé, teď už přibývají starší lidé. Případů už je mnoho, hodně škol, sportovních klubů i pracovišť. Včetně těch zdravotnických, v podstatě v každé nemocnici někdo onemocněl covidem-19.

Nezasáhla epidemie i vaši hygienickou stanici?
Jsme na tom podobně jako ostatní zdravotnická pracoviště. Lidí máme zatím dost, pár případů pozitivních také, ale ne přímo v krajském městě, tedy v Ústí.

Roušky ve třídách. Ilustrační foto
Školy na Mostecku zůstanou ve středu zavřené. Učit se bude na dálku

Jak to vypadá s trasováním? Pokračuje stejně jako na jaře nebo máme tentokrát nějaké změny?
Zatím jsme na trasování nerezignovali. Pomáhá nám hodně lidí. Jednak Trasovací centrum krajského úřadu, jednak studenti z ústecké Univerzity J. E. Purkyně, přihlásili se i úředníci z děčínského magistrátu a litoměřické radnice.

Co si má laik pod slovem „trasování“ představit?
Hygienik zavolá člověku s pozitivním výsledkem, optá se ho na osoby v kontaktu a ty pak zapíše do systému chytré karantény, pokud vyhodnotí, že je to kontakt rizikový. Externista si tyto kontakty pak ze systému načte a zatelefonuje jim, vystaví elektrickou žádanku na testy a informuje o izolaci. Karanténa je u kontaktu vždy. Když je test pozitivní, hovoříme o izolaci.

Zavřené je od pondělí 12. října i mostecké městské divadlo.
Mostecko opět utichá. Místní umělci jsou bez práce. Stovky lidí neuvidí Gotta

Jak lze rozlišit rizikový a nerizikový kontakt?
Dám vám příklad: pracujete ve druhém patře třípatrové budovy, jste pozitivní na covid-19. Hygienikovi povíte, že máte v kanceláři kolegyni, sedíte naproti sobě bez roušky. To je rizikový kontakt. Na toaletu jdete bez roušky, na záchodě potkáte kolegu bez roušky, ale byli jste spolu ještě na kávě a na obědě. To je také rizikový kontakt. Po cestě jste se zastavil v kantýně, s rouškou, zaplatil jste a šel. To není rizikový kontakt. Chvilková setkání zpravidla rizikovým kontaktem nejsou. Proto externisté dělají tu takzvanou třetí frontu – mluví přímo s kontakty vybranými hygienikem, informují a objednávají na testy.

Jsou podle vás vládní opatření nezbytná?
Opatření jsou nezbytně nutná, trasování samotné šíření viru nezastaví.

Jsou nějaké známky toho, že se virus mění, mutuje?
Mutace neumíme posoudit, na to je potřeba celý specializovaný vědecký badatelský tým. Ale mně přišlo neuvěřitelné a zázračné, že se nám první vlnu na jaře podařilo zastavit. Věděli jsme, že přijde další vlna. Že nic jiného se ani nedá u vzduchem se šířícího viru čekat, dokud nebude k dispozici očkování.