Léky proti chřipce a nachlazení s obsahem pseudoefedrinu jsou od 1. května k dostání pouze na recept, nebo volně prodejné po předložení občanského průkazu.

Modafen, nurofen stop grip nebo paralen plus mohou prodávat pouze lékárníci, kteří jsou připojeni k centrálnímu úložišti dat, jež shromažďuje Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Kontrola má zabránit zneužívání léků k vaření pervitinu. Podle statistik skončí v takových varnách celých osmdesát procent těchto léků.

Zda nový systém v boji proti drogám pomůže, ukáže podle lékárníků čas. Podle ředitele mosteckého K-Centra Lubomíra Šlapky to problém s drogami řeší významně.

Většina lékáren na Mostecku ale připojena není.

„Na systému se pracuje, ale preferovali bychom jen výdej na recept,“ sdělil lékárník z lékárny Arnika. Ani Ústavní lékárna na systém zatím není připojena.
„Přípravků na chřipku je celá řada, pacienti nemusejí užívat zrovna lék s obsahem pseudoefedrinu. Momentálně tyto léky ani nemáme,“ sdělila magistra Jana Žižková.

Bez receptu, jen na občanský průkaz, je již možné léky dostat v lékárně Doktor max. Tam již mají systém zavedený. „Podle rodného čísla centrála obratem zašle zpátky, kolik již pacient daný měsíc léků koupil, přibližně si může koupit asi šedesát tablet na měsíc,“ sdělila magistra Lenka Lencová.
Stát tak konečně převzal zodpovědnost za řešení drogové problematiky.

"Stát tak přispěl k ochraně všech, kteří se s vařiči a distributory drog dostávají do styku,“ uvedl prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček.
Ve varnách pervitinu končí většina léků s obsahem pseudoefedrinu, kromě Modafenu a Paralenu plus také Nurofen stop grip, Panadol plus grip a Aspirin Complex. Látku, z níž se vaří pervitin, obsahuje také horký nápoj Coldrex, ten ale výrobci drog k přípravě drogy nepoužívají.

„Mělo to přijít už před pěti lety. Problém to řeší výrazně, i když výrobci pervitinu budou hledat jiné léky, ze kterých látku vyextrahují. Nebo budou hledat jiné zdroje v Německu či Polsku. Už nyní se pervitin hodně vyrábí v Německu a v pohraničí,“ sdělil Lubomír Šlapka.

Zda nový systém prodeje nejen léku Modafen, který do lékáren dodává firma Zentiva, společnost nepoškodí, odpověděla tisková mluvčí firmy Věra Kudinová. „Firmu opatření nepoškodilo, především to poškodí pacienty,“ řekla.

Politici změnou legislativy vyslyšeli prosby protidrogových expertů, že s omezeným přístupem k lékům se dá čelit zneužívání léčiv k výrobě pervitinu. Ročně se totiž těchto léků v Česku prodá více než čtyři miliony.