Na to, jak obírat zdravotní pojišťovny, přišel 38letý magistr Karel Korjenek, který pracoval v lékárně v Litvínově na Mostecku. Různě upravoval a pozměňoval recepty, čímž si za pouhého půl roku do své kapsy přilepšil 750 tisíci korunami. Peníze prý potřeboval na splátky svých dluhů, spotřebitelských úvěrů, které si nabral. Jeho machinace vyšly najevo jen díky všímavé pracovnici lékárny, která zjistila nesrovnalosti v evidenčním systému léků. Korjenek byl obviněn ze zpronevěry, v těchto dnech stanul před soudem. Ke všemu se přiznal.

Pět triků

Podnikavý lékárník přišel na celkem pět triků, jak lze s recepty manipulovat. Pacientům vydával menší počet balení léků, než které se účtovalo zdravotním pojišťovnám. V systému, kde se medikamenty evidovaly, pak učinil takzvané mínusy na sklad a přebytečné peníze z poklady si bral pro sebe. Aby následně vyrovnal nesrovnalosti na skladě, tak prodával léky na recept, aniž by tento recept zaznamenal. Místo toho vykazoval léky ve volném prodeji.

V dalším případě například nezadal recept do počítače, ale zákazníkovi dal požadované medikamenty. Následně vystavil náhradní výpis receptu, kde počty balení léků ale navýšil. Jindy fiktivně „vydával“ léky chronickým pacientům, které si našel v počítači.
Korjenek ždímal zdravotní pojišťovny od listopadu 2009 do června 2010. S podvody začal náhodou. „Napadlo mě to, když do lékárny přišel pacient, který měl předepsané léky na prostatu, ale nechtěl je vydat všechny. Tehdy jsem si řekl, že zbytek léků vrátím na sklad a peníze si nechám,“ vylíčil, jak vše začalo, obžalovaný.

Nesrovnalosti

Podvody mu procházely půl roku. Pak si jedna ze zaměstnankyň lékárny všimla, že při vykazování tržeb bývá Korjenek nervózní a zjistila vysoké mínusové částky v systému vydávání léků. Informovala o tom svoji nadřízenou, která začala celou záležitost prověřovat. „Kontaktovala jsem dodavatele softwaru a zajímala se, jak je to možné. Ti mi odpověděli, že někdo musí dělat storna na volném prodeji léků,“ vypověděla před soudem majitelka lékárny. Uhodila tedy na obžalovaného, ten se k machinacím okamžitě přiznal a během několika měsíců vzniklý dluh kompletně zaplatil. „Zpronevěřené peníze jsem uhradil ze svých úspor, které jsem si legálně vydělal. Část hotovosti jsem si půjčil od rodičů,“ vysvětlil Korjenek, jak tak rychle přišel k poměrně vysoké sumě. V závěrečné řeči všeho, co udělal, litoval.

Odešel s podmínkou

Obhájce Korjenka pro svého mandanta požadoval nízký trest. Podvody s recepty označil za ojedinělý exces v jeho životě. Dosud nebyl ještě nikdy trestaný.

Obžalovaný, kterému podle trestního zákoníků hrozilo 2 až 8 let ve vězení, nakonec vyfasoval od soudu jen podmínku, konkrétně byl odsouzen ke dvěma rokům vězení s podmínečným odkladem tohoto trestu na 4 roky. Soud dokonce Korjenkovi nezakázal ani vykonávat jeho dosavadní povolání, tedy nadále může pracovat jako lékárník. Verdikt je pravomocný. Obžalovaný ani státní zástupce se proti němu neodvolali.

Soudce se při odůvodňování rozsudku velmi podivil nad tím, že jsou takové machinace ve zdravotnickém systému vůbec možné. Majitelka lékárny totiž před soudem uvedla, že pokud by na podvody neupozornila, tak by na ně pojišťovny v podstatě mohly přijít jedině tehdy, když si nějaký pacient u nich vyžádá podrobný výpis. „Soud překvapivě zjistil, jak lehce si lze v tomto systému přijít k penězům. Obžalovaný na malém městě získal během půl roku poměrně vysokou sumu. V Čechách přitom existuje spoustu lékáren ve větších městech,“ konstatoval soudce.