Neuspěla totiž s žádostí o výrazné zkrácení svého pracovního úvazku v lůžkové části nemocnice, aby zvládla pacienty z ambulance zemřelé neuroložky Anny Gajdošové a odbornou pomoc lékařům na méně vybaveném Lounsku a Žatecku.

„Kdybych se podřídila tomu, co Krajská zdravotní chce, musela bych ukončit svou praxi v Lounech, což udělat nechci a ani nemohou,“ řekla včera Dernerová, jediná dětská neuroložka na Mostecku.

Primář Jiří Biolek a mostecká radnice nechtějí Dernerovou ztratit. Obávají se, že po jejím odchodu se zhorší zdravotní péče o hospitalizované děti z Mostecka. Radní ve čtvrtek rozhodnou o výzvě pro hejtmanku Janu Vaňhovou a předsedu představenstva Krajské zdravotní Pavla Bendu, aby Dernerovou pro nemocnici udrželi.

„Za odbornou lékařkou stojíme a budeme za ni bojovat,“ prohlásila náměstkyně primátora Hana Jeníčková. „Předpokládám, že ta záležitost ještě není uzavřena. Odborných lékařů je velmi málo. Paní doktorka Dernerová patří k těm nejlepším,“ dodala Jeníčková.

Vedení společnosti neustupuje. Trvá na tom, že nepochybilo a že na Dernerovou nikdo netlačil. „Výpověď dala ona, ne Krajská zdravotní,“ řekl Deníku Jiří Vondra, mluvčí společnosti. Ta chce najít za Dernerovou plnohodnotnou náhradu. Její výpověď považuje za definitivní tečku za tímto sporem.

Primář Biolek pochybuje o tom, že někdo nový Dernerovou plně nahradí. Potřebuje zkušeného neurologa s dlouholetou praxí u lůžek. Dernerová navíc bydlí u nemocnice a podle Biolka na zavolání přibíhá i v noci k těžkým případům. „Pracuje u nás třicet let a je nedílnou součástí týmu,“ řekl Deníku Biolek. Krácení úvazku, které zajistí tu nejnutnější odbornou péči, chápe jako přechodné řešení na jeden až dva roky, během nichž se má situace stabilizovat.

Dernerová potřebovala snížit nemocniční úvazek z 0,6 na 0,1, tedy zhruba z 24 hodin na 4 hodiny týdně.

S tak radikální změnou Krajská zdravotní nesouhlasila. Vedení společnosti chtělo, aby péče byla poskytována dětem ve stejné míře, protože se obávalo zhoršení úrovně odborných zdravotnických služeb. Výpověď přijalo. Společnost zároveň ujišťuje, že náhradu za Dernerovou sežene. „Péče bude plnohodnotně zajištěna,“ uvedl Vondra.

Dernerová oznámila podání výpovědi na tiskové konferenci, která začala v úterý v 9.30 hodin v jednací místnosti mostecké radnice. Jeníčková, která setkání s novináři zahájila, seděla vedle ní. Dernerová a Jeníčková kandidovaly při loňských volbách do krajského zastupitelstva za hnutí Severočeši.cz, které je personálně propojené se Sdružením Mostečané Mostu. To ovládá mosteckou radnici. Dernerová společně se Severočechy.cz dlouhodobě kritizuje samotný vznik akciové společnosti Krajská zdravotní, která pod křídly krajské samosprávy centralizovala v roce 2007 pět krajských nemocnic. Severočeši.cz na sebe loni upozornili drsnou volební kampaní proti ODS a ČSSD, ty však hnutí porazily.

Jeníčková Deníku řekla, že radnice by Dernerovou hájila, i kdyby lékařka nebyla politicky spřízněná s mosteckým hnutím.

Dernerová, která je také mosteckou zastupitelkou za opoziční SNK-ED, sdělila, že je jako lékařka vytížená. „Ale dělám tu práci ráda,“ uvedla s tím, že chtěla pouze skloubit svou privátní praxi s nemocniční. Tu lounskou, která nespadá pod Krajskou zdravotní, neopustí. Odvolává se na to, že v lounské oblasti není dětské oddělení a lékaři tam řeší těžké případy bez zázemí. „Pracuji tam sedmým rokem a máme velkou řadu chronicky nemocných pacientů, například epileptiků. Někdo se o ně musí starat,“ řekla. Svou žádost o snížení úvazku v lůžkové části mostecké nemocnice označila za vstřícnou. Tvrdí, že by to bylo pro dětské oddělení výhodné: nepřišlo by o specialistku například na neurologické analýzy EKG pro děti do šesti let a o spolupráci při ultrazvuku mozků dětí předčasně narozených či z komplikovaným porodem.

Kritizovala vedení Krajské zdravotní, že za odmítnutím její žádosti jsou politické tlaky. Ty měly podle ní zesílit poté, co v lednu kritizovala na krajském zastupitelstvu výběrové řízení na nové přístroje. „Myslím si, že tyto takzvané manažerské praktiky jsou skutečně jen cílem, abych sama opustila mosteckou nemocnici,“ uvedla na 40minutové tiskové konferenci. Stěžovala si i na špatnou komunikaci. Podle Jeníčkové vedení Krajské zdravotní nahnalo lékařku do slepé uličky. „Byla nucena dát výpověď,“ řekla Jeníčková.

„Tuto tiskovou konferenci nechápeme,“ tlumočil pro Deník stanovisko společnosti její mluvčí Jiří Vondra. Vedení Krajské zdravotní mělo od dopoledne velkou poradu a nebylo k zastižení.

Vondra telefonicky potvrdil, že Dernerová podala výpověď k 31. březnu. Potvrdil také, že předtím lékařka požádala Eduarda Reichelta, ředitele Krajské zdravotní, o snížení úvazku z 0,6 na 0,1 běžné pracovní doby. Firma návrh nemohla akceptovat.

Vondra uvedl, že na rozhodnutí neměly vliv žádné politické aktivity Dernerové. Odmítl i nařčení, že s ní zástupci společnosti nechtěli jednat. „Nevyzvedávala si doporučené dopisy. Komunikace s ní je těžká,“ uvedl Vondra.

Dernerovou kritizovaný nákup přístrojů pro nemocnice v Ústeckém kraji, které jsou sdružené do Krajské zdravotní, proběhl podle nedávného prohlášení společnosti otevřeným výběrovým řízením, které bylo veřejně vyhlášeno v souladu se zákonem o veřejných zakázkách.

Krajská zdravotní se ohradila proti tvrzení Dernerové, že přístroje nakupuje dráž než jiné nemocnice. „Škodu Octavii si také můžete koupit v cenové relaci od cca 350 do 750 tisíc. Záleží na jejím vybavení. To samé platí o přístrojích pro nemocnice. Záleží na jejich celkových technických možnostech a doplňcích“ řekl Eduard Reichelt, ředitel společnosti.

Ta v tiskovém prohlášení uvedla, že MUDr. Milouš Derner je krajským odborníkem na zobrazovací metody a upravoval specifikaci výběrového řízení na nákup přístrojů. „Jeho manželka MUDr. Dernerová toto výběrové řízení kritizuje. Vypadá to, že důvodem jejího konání jsou snahy o zviditelnění v rámci jejích politických aktivit ve sdružení Severočeši.cz,“ píše se v březnovém tiskovém prohlášení Krajské zdravotní.

Společnost Krajská zdravotní je jedním z největších poskytovatelů zdravotní péče v České republice a jedním z největších zaměstnavatelů v Ústeckém kraji. Zaměstnává přes šest tisíc lidí a má přes 3 300 lůžek.