„Protestu se zúčastní drtivá většina praktických lékařů,“ sdělil včera Deníku lékař Roman Houska z Mostu. Nevyloučil, že se připojí i dětští a dorostoví lékaři. Ti se podle dostupných informací na případné účasti ještě domlouvají.
Na vstupech do ordinací budou viset informační letáky pro pacienty. Akutní zdravotní péči zajistí pohotovostní služba v mostecké nemocnici a litvínovské poliklinice. Protestující lékaři doma nezůstanou, pojedou na školení. Ve čtvrtek se chod ordinací vrátí do normálu.
Vedení Svazu pacientů ČR označilo protest za nepochopitelnou stávku. „Skutečné příjmy praktických lékařů jsou ve vztahu kostatním lékařům dobré a odpovídají vEvropě obvyklému násobku průměrných výdělků ostatního obyvatelstva,“ uvedl Luboš Olejár, prezident svazu pacientů ČR. Nabídka pojišťoven podle něj pro příští rok tento poměr nezhoršuje. „Mnozí praktičtí lékaři to vědí a stávkovat nebudou. Tím přispějí kudržení dobrých vztahů a vzájemné důvěry sjejich pacienty,“ sdělil Olejár.
Podle Housky je ale zdravotní péče zajišťovaná praktickými lékaři dlouhodobě finančně podhodnocována. „Tento nevyhovující stav brání rozvoji ordinací a odrazuje mladé lékaře,“ uvedl Houska.
Sdružení praktických lékařů upozornilo na trvalý pokles počtu praktiků. Úbytek postihuje hlavně menší města a obce. Průměrný věk praktických lékařů se zvyšuje, přesahuje hranici padesáti let.
Vedení VZP navrhlo na příští rok zvýšit praktickým lékařům úhrady za jejich péči o 10 procent. Lékaři žádají meziroční navýšení o 48 procent. Vyjednávat lze do 21. září.
VZP v pondělí oznámila, že přilepší kvalitním lékařským praxím a těm, které působí v regionu s nedostatkem praktických lékařů. „Peníze navíc dostanou i lékaři, kteří umožní vzdělávání mladých praktiků v rámci své ordinace,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr.