Předzásobování se medikamenty zaznamenali už i některé lékárny na Mostecku, ve většině jich je však prý zatím klid.

„Pacienti mají samozřejmě z toho, co přijde v novém roce obavy. Strach máme i my. Co se bude doopravdy dít se přesně dozvíme až v lednu. Zatím jsme ve fázi studie metodických pokynů a diskuzí,“ sdělila praktická lékařka pro děti a dospělé Drahomíra Šedivá z Litvínova. Podle jejích slov si pacienti doposud o větší balení léků nežádají. „Jsme na to připraveni. U chronicky nemocných pacientů a sociálně slabších občanů budou nejspíš udělovány výjimky. Dlouhodobě nemocným pojišťovny hradí péči a léky, které ročně přesáhnou pět tisíc korun,“ popisuje jednu z možností lékařka Šedivá.

Lidem, kteří pravidelně užívají větší množství léků, budou také nejspíš předepisovány takzvané opakované recepty, na které si bude moci pacient lék vyzvednout vícekrát. Mělo by se také brát v úvahu kolik má lékař pacientů právě s chronickým onemocněním nebo ze sociálně slabších vrstev, aby nebyl oproti svým kolegům znevýhodněn.

To, že jsou lidé znepokojeni z blížící se placené zdravotní péče potvrzuje i Marie Brůhová z mostecké lékárny Na Výsluní. „Ano, obyvatelé jsou sice velmi napjatí z toho, co přijde v lednu. Ovšem nějaké větší předzásobování léku jsme nezaznamenali. Zatím vlastně ani my, lékarníci, pořádně nevíme, co se bude dít a jak to bude v příštím roce vypadat,“ reagovala lékárnice.

Stejný názor má i Jaroslava Němečková z Lékárny Centrum v Mostě. „Je sice snahou zákazníků získat více balení. Ale očekávali jsme mnohem větší nápor, uvidíme, jak to bude pokračovat do konce roku. To, že lékárníci zatím nezaznamenali větší nárůst odběru potvrzuje i tiskový mluvčí České lékárnické komory Aleš Kreps. „Jistě přijde, ale až na sklonku roku,“ míní mluvčí.

Za zdravotní péči se začne platit už za šest týdnů. Třicet korun za návštěvu lékaře, psychologa či logopeda. Stejnou částku za lék na recept, 60 korun za pobyt v nemocnici a 90 korun za ošetření na pohotovosti. Lidé už vymýšlejí nejrůznější fígle, jak placení u lékaře předejít. Mimo to, že se neplatí za preventivní prohlídky, nemusí pacienti šahat do peněženky ani při telefonické konzultaci s lékařem.

Zdravotníci se proto obávají, že se lidé budou snažit dovolat do ordinací za účelem určení diagnózy po telefonu. „Je nám jasné, že se počet telefonátů po Novém roce zvýší. Není, ale možné, aby se z nás stala telefonní ústředna a mi pro samé vyřizování telefonátů nestihneme nikoho vyšetřit,“ dodala s obavami Šedivá.

Lékaři mají obavy i z dalších výjimek při hrazení návštěv v jejich ordinacích. Třicet korun zaplatí za kompletní klinické vyšetření, což zahrnuje mimo jiné změření tlaku či poslechnutí plic a srdce. Pokud jim tedy nebude provedeno vyšetření, i když pacienta třeba píchla vosa, nemusí 30 korun vůbec hradit.