„Je to věčný koloběh. Někdo přijde, někdo odejde. Situace je to složitá, ale v současné době probíhají přijímací pohovory s novými lékaři,“ vysvětlil současnou situaci ředitel mostecké nemocnice Vladimír Müller.

Pro mnohé absolventy medicíny je mnohem lákavější například Praha, což přiznává i sám ředitel, zároveň ovšem dodává, že i nemocnice může lékařům nabídnout mnohé výhody.

„Ten kdo se chce věnovat vědě a medicíně na opravdu vysoké úrovni, zvolí asi hlavní město. Víme, že nejsme lázeňským regionem, ale i přesto zde není o kvalitní lékaře nouze. Rozhodně to není jen o penězích. Všechno má své pro a proti. Zde máte sice více služeb, ale tím i mnohdy větší platební ohodnocení,“ dodává Vladimír Müller.

Mostecká nemocnice podle něj nabízí možnost realizovat se a věnovat se medicíně, tak jak by obzvláště mladí lékaři chtěli.
„Výhodou možná je i to, že se v naší nemocnici dostanou mnohem rychleji k zajímavým věcem, zákrokům a případům než ve větších zařízeních,“ dodal ředitel mostecké nemocnice.

Ústecký kraj, který vlastní mosteckou nemocnici prostřednictvím své společnosti Krajská zdravotní, chce lékaře v Mostě udržet - hodlá jim nabídnout lepší bydlení. Tvrdí to krajský hejtman Jiří Šulc. Vedení kraje prosazuje stavbu domů v nevyužité části areálu nemocnice. V nové obytné zóně by měli bydlet i zdravotníci. Zisk z prodeje pozemků chce kraj investovat do modernizace nemocnice. „Potřebuje získat peníze na svou obnovu,“ prohlásil Šulc v prosinci na zasedání mosteckého zastupitelstva. To zatím neschválilo krajský návrh na změnu pozemků na stavební parcely pro bydlení. Sporným bodem je velikost domů a záchranářský vrtulník, který přistává ve vyhlédnuté lokalitě. K dohodě může dojít příští týden, kdy mají zastupitelé jednat o vhodnější variantě výstavby a schválit doplnění chystané sedmé změny územního plánu.

„Čo vás bolí“

Chybějící české lékaře nahrazují zahraniční lékaři. „Zaměstnavatelé se bez práce cizích státních příslušníků v některých případech neobejdou,“ sdělila už dříve Ivana Matuščinová z mosteckého úřadu práce.
Na počátku druhého loňského pololetí působilo na Mostecku 21 lékařů–cizinců. Nejvíce jich bylo ze země EU, ze Slovenska.

Nejen lékaři

Problémy s hledáním místních odborníků mají i firmy závislé na řemeslnících. Loni proto nabíraly lešenáře, montéry, potrubáře, svářeče, klempíře a stavební dělníky hlavně ze Slovenska, Bulharska a Rumunska.

Povolení k přechodnému pracovnímu pobytu získali většinou zájemci z EU, tvořili téměř 80 procent registrovaných cizinců.