Jaké „poklady“ po zimě vydají lesy, stráně a údolí kolem měst? Budou to konečně "jen" papíry a odhozené lahve, anebo opět nápravy aut a pneumatiky? To ukáže další akce Ukliďme svět, ukliďme Česko. V sobotu 7. dubna vyláká tisíce dobrovolníků ochotných očistit přírodu. Jen na Chomutovsku, Mostecku a Lounsku je už teď hlášeno 83 akcí pro zhruba dva tisíce účastníků.

Ukliďme ČeskoSeznam úklidových akcí
s veškerými podrobnostmi najdete na uklidmecesko.cz. Chomutovsko má přihlášeno 23 akcí, Lounsko 24 a Mostecko 36. Ve všech třech okresech se loni podařilo v přírodě vysbírat celkem 30 tun odpadu.

Jarní úklid si organizují sama města, ale také školy, firmy a jednotlivci.

Na Mostecku se Junáci s dobrovolníky chystají vyčistit Ressl, Hněvín a Benedikt. I tam je sraz v 9 hodin. Další nadšenci zvelebí les v Lomu, skauti zase skály v Meziboří a školáci se pustí do očisty chanovského sídliště, které patří k vyloučeným lokalitám.

Den před hlavním úklidovým dnem projdou mostečtí strážníci nepřehledná a skrytá místa, kde se zdržují narkomani. Zaměří se na vyhledávání injekčních stříkaček.

Chomutov zve na dvě úklidové akce od devíti hodin, a to na Kamenném Vrchu a podél cyklostezky a „třináctky“ u zooparku. Aby magistrát dobrovolníky pro úklid nadchl ještě o něco více, připravil jako zvláštní odměnu dvě volné vstupenky do zooparku. Vítěze vybere losem.

Nejméně tunu odpadu zřejmě vynosí také skauti a jejich pomocníci z řad veřejnosti z Bezručova údolí v Chomutově. „Situace se naštěstí trochu lepší, dříve to bývala tuna a půl nebo dvě. Našli jsme třeba televizi uprostřed lesa nebo vykuchanou lednici u třetího Mlýna, což mi hlava nebere při tom, jak fungují sběrné dvory,“ zmínil vedoucí skautských Vlčat Petr Silberhorn. „Petku si ještě dokážu vysvětlit, odhazují je tam rádobysportovci,“ dodal. Dobrovolníci dostanou pytle na srazu u Povodí Ohře a práci v cíli zají buřtem.

Na Lounsku zvou k úklidu například muzejníci do Archeoskanzenu Březno. „Pojďme uklidit okolí skanzenu, přístup k vodě a říční břeh, abychom se mohli těšit na letní koupání a blbnutí u vody,“ vyzývá Jakub Klinecký z Oblastního muzea v Lounech. „Společně pak založíme první pobřežní ohniště,“ dodává.