VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lavičkovou vyhlášku Most nezrušil. Chce ji držet co nejdéle

Most /ANKETA/ - Město půjde do střetu s ministerstvem vnitra, které s ním zahájí správní řízení.

14.5.2018
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Alena Kaňková

Kdo se dnes posadí třeba u večerky v Sedmistovkách na zídku, může opět dostat od strážníků pokutu. Mostecké zastupitelstvo totiž nezrušilo nelegální vyhlášku o veřejném pořádku, ve které zakazuje venkovní sezení na stavebních prvcích v ulicích s vyšší koncentrací problémových osob. Ke zrušení vyhlášky, kterou rozporoval Ústavní soud, vyzvalo radnici ministerstvo vnitra. Většina zastupitelů s tím ale nesouhlasila a vyhlášku ponechali v platnosti, protože podle nich pomáhá zajistit veřejný pořádek.

„V tuto chvíli není vhodné vyhlášku rušit,“ řekl primátor Jan Paparega (nez. za Severočechy Most). Vzdor zřejmě nepotrvá dlouho. Než stát zruší vyhlášku sám, chce radnice přijít s alternativním řešením, které má vyhovět legislativě. V červnu ho radní předloží zastupitelstvu. Podle opoziční ANO a SMM měla koalice přijít s novým nápadem dřív.

Berenika Peštová (ANO) navrhovala, aby město ministerstvu vyhovělo. Vadí jí, že se ignoruje Ústavní soud. „Já ten boj chápu, ale je předem prohraný, protože ministerstvo vyhlášku stejně zruší. Je zbytečné, abychom je provokovali a vystavovali se správnímu řízení,“ uvedla.

Radní Daniel Drtík (ODS) považuje zákaz za správný. „Nemůžeme lidem do očí říct, že to vzdáváme. Dokud bude vyhláška platná, bude ji městská policie využívat,“ sdělil. Vyhlášku chápe jako nástroj, kterým si strážníci sjednávají respekt. „Čím déle bude vyhláška fungovat, tím lépe pro město,“ řekl Luboš Pitín (SMM).

Pokuty platí, můžete se ale bránit

Podle radniční advokátní kanceláře je pokuta od strážníka za nedovolené sezení zatím platná. Pokutovaný se teď ale může bránit. Pokud dá písemný podnět ministerstvu a dotáhne to výš, může dosáhnout zrušení pokuty. Ministerstvo se totiž odvolává na verdikt Ústavního soudu, který podobné nelegální vyhlášky zrušil v Litvínově a Varnsdorfu poté, co na ně podala ústavní stížnost ombudsmanka Anna Šabatová.

Soud jí dal za pravdu, že samotné sezení není přestupkem, protože nenarušuje veřejný pořádek. Šabatová mimo jiné ve stížnosti uvedla, že vyhlášky jsou nezákonné v takové míře, že mohou na lidi „působit obdobně absurdně jako zákaz zpěvu v Půlnočním království na krále Miroslava v pohádce Pyšná princezna“.

Rozhodnutí Ústavního soudu pro Litvínov a Varnsdorf jsou plně použitelné i pro vyhlášku Mostu. To, že má podle města smysl a pomáhá, je podle ministerstva z hlediska zákonnosti zcela nepodstatné.

Most bude ministerstvo příští týden informovat, že vyhláška platí. Ministerstvo s městem zahájí správní řízení a po něm pozastaví účinnost „protivysedávací“ části vyhlášky. Zákaz sezení na stavebních prvcích tak přestane platit a lidé se jím tedy nebudou muset řídit. Ministerstvo pak podá návrh Ústavnímu soudu na zrušení nezákonné části vyhlášky. „Žádná jiná sankce městu ani jeho představitelům nehrozí,“ uvedl už dříve mluvčí resortu Ondřej Krátoška.

Obecně závazná vyhláška č. 6/2015o zabezpečení místních záležitostí veřejného pořádku, o ochraně veřejné zeleně a o zlepšení vzhledu města Most

Čl. 1
Předmět a cíl vyhlášky
Předmětem této vyhlášky je úprava některých místních záležitostí veřejného pořádku a ochrana veřejné zeleně. Cílem této vyhlášky je předcházení narušování veřejného pořádku ve statutárním městě Most (dále jen „město“), ochrana veřejné zeleně a zvýšení estetické hodnoty vzhledu města.

Magistrát města Mostu.Čl. II
Škodlivé činnosti
Činností, která by mohla narušit veřejný pořádek nebo být v rozporu s dobrými mravy, ochranou bezpečnosti, zdraví a majetku, být v rozporu s ochranou veřejné zeleně nebo narušovat estetický vzhled města dle místních podmínek na území města, nebo jeho části, je:
a) umísťování předmětů sloužících k odpočinku, rekreaci a stravování (lavice, lavičky, židle, křesla, sedací soupravy, stoly a podobný nábytek) a přípravě pokrmů (grily, udírny, vařiče a podobná zařízení), jakož i používání těchto předmětů;
b) sezení na stavebních částech, předmětech a zařízeních, které k takovému účelu nejsou určeny (palisády, zděné a betonové zídky a zábrany, odpadkové koše apod.).

Čl. III
Umísťování předmětů
1. Činnost dle čl. 2 písm. a) je zakázána bez souhlasu vlastníka na veřejných prostranstvích vymezených v příloze této vyhlášky. Ustanovení se nevztahuje na prodej zboží a poskytování služeb mimo provozovny určené k tomuto účelu kolaudačním rozhodnutím podle zvláštního zákona 1) , zvláštní užívání dálnic, silnic a místních komunikací 2) ani zábory veřejného prostranství 3).
2. Výjimku ze zákazu dle odst. 1 mají osoby zdravotně postižené při umístění zdravotní pomůcky (např. chodítko se sedačkou) nebo jiného obdobného prostředku umožňujícího sezení, a to za účelem krátkodobého oddechu pro načerpání sil pro další pohyb.

Čl. IV
Sezení
1. Sezení na veřejném prostranství je povoleno na lavičkách a jiných zařízeních, která jsou svou povahou určena k sezení a odpočinku, umístěných vlastníkem (nebo s jeho souhlasem) veřejného prostranství (resp. pozemku). Na jiných stavebních částech, předmětech a zařízeních nacházejících se na veřejném prostranství a umístěných vlastníkem (nebo s jeho souhlasem) veřejného prostranství (resp. pozemku) je tato činnost povolena jen s jeho souhlasem.
2. Výjimku z pravidla uvedeného v odst. 1 mají osoby zdravotně postižené nebo náhle stižené nevolností nebo slabostí, a to za účelem krátkodobého oddechu pro načerpání sil pro další pohyb, a to jen tehdy pokud sezením na takové stavební části, předmětu nebo zařízení nebude ohroženo zdraví takové osoby a současně nebude hrozit poškození takové stavební části, předmětu nebo zařízení.

Zdroj: Magistrát města Mostu

Autor: Martin Vokurka

Nahravá se anketa
14.5.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 18 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ/-KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KUCHAŘ/-KA, Do svého týmu hledáme šikovného a hlavně samostatného kuchaře s praxí., Směnnost tzv. krátký a dlouhý týden., Náplň práce spočívá v přípravě minutkových jídel, cxateringu na společenské akce a svatby. , Znalost českého jazyka mluvené i psané formě nutná., HLÁSIT SE: Steklá Ivana Ing., tel.: 702090414, e-mail: stekla@hotel-sirak.cz, osobně po telefonické domluvě.. Pracoviště: Enima pro, a.s. - 1, Široký vrch, č.p. 364, 434 01 Most 1. Informace: Ivana Steklá, +420 702 090 414.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 16 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ/-KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KUCHAŘ/-KA, Hledáme kuchaře/-ku na HPP (8hod/den) nebo na zkrácený úvazek - brigádu (4hod/den), Zaměstnanecké výhody: podnikové stravování, HLÁSIT SE: Andrea Valentová, tel.: 775503533, e-mail: valentova.gastro@seznam.cz, osobně na adrese LDN Podkrušnohorská 638, Litvínov. Pracoviště: Podkrušnohorská nemocnice nad poliklinikou litvínov, Podkrušnohorská, č.p. 638, 436 01 Litvínov 1. Informace: Andrea Valentová, +420 775 503 533.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 17 000 Kč

Stavební a provozní elektrikáři ELEKTRIKÁŘ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ELEKTRIKÁŘ, - ŘP sk. B výhodou, - vyhláška 50 není nutná, - vhodné pro absolventy, HLÁSIT SE: Nájemník Radek, tel.: 734 703 907, e-mail: profialarmcz@gmail.com, osobně po telefonické domluvě.. Pracoviště: Profialarm cz s.r.o., Petra Jilemnického, č.p. 2487, 434 01 Most 1. Informace: Radek Nájemník, +420 734 703 907.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 20 500 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě MANIPULAČNÍ DĚLNÍK VE VÝROBĚ. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20500 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: MANIPULAČNÍ DĚLNÍK VE VÝROBĚ, Náplň práce:, - obsluha strojů a zařízení na určeném stanovišti ve výrobě (tavírna, jaderna, licí a dokončovací linka), - řádně vést dokumentaci dle předepsaného systému kvality na jednotlivých pracovištích, - spolupracovat na zajišťování a odstraňování příčin zmetkovitosti, Požadavky:, - ochota pracovat ve směnném provozu, - praxe v automobilovém průmyslu – výhodou, - SOU - výhodou, HLÁSIT SE: Vlasáková Jindřiška, tel.: 605 630 611, e-mail: jindriska.vlasakova@nemak.com, osobně pouze po telefonické domluvě. Pracoviště: Starcam s.r.o., 435 01 Havraň. Informace: Jindřiška Vlasáková, +420 605 630 611.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jana Šustková.

Kanonýrka za kanonýrku. Do týmu Černých andělů míří Šustková

Nehoda autobusu a nákladního vozu na křižovatce pod Větruší v Ústí
11

Minulý týden na silnicích kraje: Čtyři těžce zranění, škoda osm milionů

FOTO: Svátek fotbalu může začít. McDonald's Cup už zná los!

Ústí nad Labem - Největší evropský fotbalový turnaj pro žáky základních škol McDonald's Cup jde do velkého republikového finále. Brankář druholigového FK Ústí nad Labem Petr Vašek před polednem šestnáct týmů, které se v úterý a středu na severu Čech Svátku fotbalu zúčastní, rozlosoval do čtyř skupin. 

V boji o regionální potravinu uspěly také firmy z Mostecka

Ústecký kraj - Potravinářské soutěže se opět setkaly s obrovským zájmem.

Mostecký deník je šampionem 8. ročníku Divadelní kopačky!

Most /FOTO/ - Na hřišti Baníku Souš se hrál za účasti pěti mužstev již 8. ročník populárního fotbalového turnaje Divadelní kopačka. 

Most veze tři body z Jihlavy a vrací se do boje o medaile

Most - V neděli 20. května v sedm hodin večer nastoupil Most ke svému dalšímu utkání Superligy malého fotbalu proti Jihlavě. Stejně jako před týdnem, kdy Most prohrál na svém hřišti 3:4 s Brnem, skončil tento zápas výhrou hostů v poměru 4:3. Naštěstí pro mostecké byli těmi hosty tentokrát oni.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT