„Jakmile jsem se o muzikálu dozvěděl, hned jsem začal pracovat na tom, aby ho mohli vidět diváci v Litvínově," uvedl jednatel Citadely Miroslav Otcovský. Jednání trvající řadu měsíců nejvíce vázla na hledání vhodného termínu. Nakonec se obě strany shodly na 17. září.

O ČEM JE TOUHA JMÉNEM EINODIS?

Příběh inspirovaný nevšedním osudem baronky Sidonie Nádherné, poslední majitelky zámku Vrchotovy Janovice. Kromě barvitého osobního života krásné a inteligentní baronky, přibližuje komorní muzikál také pohnuté historické okamžiky naší země. Coby ctitelé baronky v něm vystupují významní muži minulého století – vídeňský novinář a literát Karl Kraus, malíř Max Švabinský či básník Rainer Maria Rilke.

Touha jménem Einodis přinese do Citadely spojení dvou zdánlivě zcela nepodobných osobností. Pozornost diváků nejprve upoutá první česká Superstar Aneta Langerová. Ve vyšším věku se ale do role hlavní hrdinky převtělí Marta Kubišová. Právě to se ukázalo být geniálním tahem. „Tyhle dvě dámy jsou naprosto výjimečné a báječně se doplňují," řekl Mosteckému deníku umělecký šéf Divadla Ungelt Milan Hein.

Autorkou muzikálu je jeho sestra Marta Skarlandtová. Bývalá televizní moderátorka se při natáčení pořadu Nedělní ráno dostala na zámek Vrchotovy Janovice, jehož poslední šlechtickou majitelkou byla právě baronka Sidonie Nádherná. Její příběh Skarlandtové učaroval, a proto se vrhla na psaní libreta.

„Muzikál se rodil dva roky. Sestra ho psala přímo na tělo Martě Kubišová. Byl to takový dárek k jejím 70. narozeninám. Ukázalo se ale, že děj bude mít větší časové rozpětí a že bude potřeba mít ještě jednu hlavní postavu. Aneta pro mě byla jedinou volbou," doplnil Milan Hein.

Na jevišti se objeví celkem pět herců. Vedle Kubišové a Langerové také právě Hein a pak ještě Ondřej Novák a Igor Orozovič. O živou muziku se stará kapela střídavě pod vedením Karla Štolby nebo Petra Maláska. Choreografii má pod palcem Petr Čadek.

Pokaždé vyprodáno

„Jsem nesmírně pyšný, že tu tohle dílo budeme mít. Přiznám se, že je v tom i můj osobní vkus. Moc se těším, protože zejména Marta Kubišová je pro mě idolem," pokračoval Miroslav Otcovský.

Zázemí Divadla Ungelt nenabízí nijak velkorysé prostory, proto hraje Touhu jménem Einodis na své letní scéně a také na zájezdech. Muzikál se pomalu blíží k 50. repríze, přičemž dosud při každém představení visely na pokladnách cedule hlásající „Vyprodáno". V Litvínově tomu tak zatím není. „Vstupenky ještě zbývají. Doufám, že všechny najdou své majitele," uzavírá Miroslav Otcovský.