Deník zjistil, kde se v lednu 2011 začnou sbírat hovínka neuklizená pejskaři. Bude v březnu opět výkalová kalamita?

Uklízet po psech mají podle městské vyhlášky majitelé psů. Jenže řada pejskařů to stále nedělá ani pod hrozbou pokut, ani pod tlakem osvěty. Podle radnice existuje zatím jediný způsob, jak zabránit stavu hygienické nouze: placený sběr.

Ze zadání soutěže, kterou město zveřejnilo na svém webu, vyplývá, že psí výkaly mají ručně sbírat čtyři pracovníci. Dva budou každé pondělí čistit horní část sídliště Sedmistovky a okolí 18. ZŠ, v úterý spodní část sídliště Šestistovky a okolí 10.ZŠ a 16.ZŠ, ve středu sídliště Pětistovky a okolí mateřské školy v ulici Růžová a 14. ZŠ, ve čtvrtek Čtyřstovky a pátek střed města od ulice Pionýrů směrem k ulici Josefa Skupy.

Druhá dvojice dostane na úklid každé pondělí spodní část Sedmistovek, v úterý horní část Šestistovek a okolí 15.ZŠ, ve středu Pětistovky nad nádražím, ve čtvrtek Třístovky a střed města a v pátek Stovky od ulice Josefa Skupy k ulici Chomutovská. Jednou za dva týdny uklidí zónu od Luny směrem na Ressl.
Město čeká na nabídky firem do 24. listopadu. Zakázku získá při splnění všech podmínek firma s nejnižší cenou.

Letos stojí komerční úklid exkrementů městskou pokladnu přes šest set tisíc korun.

Ani sběrači ale někdy nestíhají. Letos v březnu, po roztátí sněhu, výrazně stoupl počet stížností na znečištění města psími exkrementy. Radnice označila situaci za neutěšenou. Strážníci přitvrdili. Na popud žáků a učitelů 8. ZŠ, kteří chtěli mít čisté boty, vznikly dokonce společné preventivní hlídky dětí a městské policie upozorňující pejskaře na nepořádek. Sběračská firma tehdy potvrdila, že množství sebraných a na skládku odvezených psích exkrementů se v březnu zněkolikanásobilo. Přitom je stačí sbírat do obyčejných plastových sáčků z obchodů a házet do odpadkového koše nebo popelnice.

„Je nutné neustále občanům připomínat, že úklid psích exkrementů není v žádném případě povinností města, ale naopak každého majitele. V případě, že tak neučiní, porušují zákon o přestupcích,“ uvedlo tiskové oddělení radnice.