Autobusy MHD budou označeny tabulkou „Nástup pouze předními dveřmi“ za čelním sklem vozidla, obdobná informace bude i na levém křídle prostředních a zadních dveří autobusu.

Podle ředitele DP Milana Dundra se cestující odbaví čipovou kartou na žlutém odbavovacím zařízení při vstupu do vozidla nebo přímo u řidiče. V zájmu urychlení odbavení cestujících by měli mít čipovou kartu připravenou již při nástupu do vozidla. Úhrada jízdného v hotovosti se provede u řidiče, je však třeba mít připravené patřičné mince úměrné k výši požadované jízdenky.

"V souvislosti s touto změnou může dojít i k malým zpožděním oproti jízdním řádům," sdělil Dundr.

Slušní nemají doplácet na příživníky

Jen za poslední čtyři měsíce bylo během dvaceti kontrol odhaleno 571 cestujících bez platné jízdenky. „Většina slušných cestujících je znechucena tím, kolik lidí jezdí bez jízdenky,“ uvedl starosta Litvínova Daniel Volák.

„Za sedm měsíců letošního roku máme propad 7 milionů korun. Jedním z důvodů, proč tržby klesají, je špatná platební morálka cestujících. To by mohl nástup předními dveřmi na linkách v Litvínově změnit,“ uvedl Milan Dundr.

„Nechceme tímto opatřením nikoho diskriminovat. Je zaměřeno obecně proti černým pasažérům. Je ale pravda, že na trasách mezi Janovem a centrem města je neplatičů jízdného nejvíce,“ vysvětlil starosta Daniel Volák.

Pro případ, že by někoho nové opatření rozčílilo a byl na řidiče agresivní, město dopravci slibuje plnou podporu strážníků.