Vláda na svém jednání schválila osm nových klenotů z celé republiky, které nejvyšší památkovou ochranu získávají. „Každá z dnes nově prohlášených národních kulturních památek je výjimečná svojí hodnotou, ať už mimořádnou architektonickou, uměleckohistorickou, urbanistickou či krajinotvornou," řekl pro ČTK ministr kultury Martin Baxa.

Zástupci obou památek ze severu Čech zařazení na seznam vítají. „Znamenalo by to především uznání významu areálu. Ten je veliký. Jak po stránce stavební, ale také kulturně – historické,“ sdělil pár dní před schvalováním nových památek na prestižní seznam administrátor roudnické farnosti Martin Brousil.

Také v Jezeří ještě před schválením doufali ve vyhlášení národní kulturní památkou. „Usilujeme o to už delší dobu. Jednak by to pro nás znamenalo určitou prestiž, také by nám to ale mohlo usnadnit přístup k dotacím a zajistit lepší ochranu. Například čerpání některých evropských fondů je podmíněno statusem národní kulturní památky,“ uvedl Miroslav Přibyl ze správy zámku Jezeří.

Zámek Jezeří je známý svou polohou přímo nad hnědouhelným lomem. Původně byl založen jako středověký hrad, přestavěný pak byl na renesanční, ještě později na barokní zámek. Památka na úpatí Krušných hor byla koncem 80. let 20. století určena k demolici kvůli těžbě uhlí. Dlouhá léta chátrala, nyní se postupně pracuje na její rekonstrukci. Nedávno tam například představili obnovený divadelní a koncertní sál, práce přišly na téměř 30 milionů korun. Rekonstrukce zámku má pokračovat.

Roudnický klášter byl založen roku 1333 pražským biskupem Janem IV. z Dražic v místech původního románského kostelíka. Vyrostl na břehu Labe v místě vydatného rudného pramene, který dodnes vyvěrá z ohradní zdi. Dominantou areálu je klášterní kostel Narození Panny Marie.

Na „povýšení“ na národní kulturní památku navrhl ministr kultury Martin Baxa osm míst z celé České republiky. Kromě těch z Ústeckého kraje to byly klášter augustiniánů v Brně, augustiniánský klášter v Pivoni na Domažlicku, zámky Moravský Krumlov, Rosice, Plumlov a Hrad Veveří.

„Kulturními památkami jsou takové věci, na jejichž zachování je celospolečenský zájem. To znamená, že jejich památková hodnota je povyšuje nad ostatní věci obdobného charakteru. Hodnota, která je určující pro vybraný soubor národních kulturních památek, je mimořádná architektonická a uměleckohistorická hodnota, ve většině případů je to navíc i mimořádná urbanistická a krajinotvorná hodnota,“ píše se v důvodové zprávě ministerstva kultury, která nominovala nové národní skvosty.

V Ústeckém kraji je aktuálně 17 nemovitých národních kulturních památek. Nově prohlášená místa se stanou národními kulturními památkami 1. července 2023.

Přehled národních kulturních památek Ústeckého kraje

1. Cisterciácký klášter v Oseku, okr. Teplice
2. Pomník obětem katastrofy na dolu Nelson v Oseku, okr. Teplice
3. Klášter františkánů v Kadani, okr. Chomutov
4. Kostel sv. Mikuláše v Lounech, okr. Louny
5. Hora Říp s rotundou sv. Jiří, okr. Litoměřice
6. Malá pevnost se hřbitovem v Terezíně, okr. Litoměřice
7. Pole s pomníkem Přemysla Oráče ve Stadicích, okr. Ústí nad Labem
8. Zámek Benešov nad Ploučnicí, okr. Děčín
9. Zámek Libochovice, okr. Litoměřice
10. Zámek Ploskovice, okr. Litoměřice
11. Zámek Krásný Dvůr, okr. Louny
12. Zámek Duchcov, okr. Teplice
13. Kostel sv. Floriána v Krásném Březně, okr. Ústí nad Labem
14. Děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě, okr. Most
15. Poutní areál s kostelem Panny Marie Bolestné v Bohosudově, okr. Teplice
16. Zámek Jezeří, okr. Most
17. Klášter augustiniánů v Roudnici nad Labem, okr. Litoměřice