Města Most a Litvínov budou v příštích letech investovat stovky milionů korun do nových staveb. Vyplývá to ze střednědobých výhledů jejich rozpočtů. Litvínovské zastupitelstvo finanční plán na roky 2020 až 2024 schválilo koncem února, mostecké má tříletou vizi odsouhlasit v dubnu. Radnice jsou po odeznění hospodářské krize v roce 2013 ve větší pohodě, budou ale muset čelit růstu cen.

Radní v Mostě už počítají s tím, že odhadované výdaje na chystanou rekonstrukci kulturního domu Repre stoupnou ze 350 milionů na 550 milionů korun.

„S tím, jak se projektuje, se snažíme přiblížit k reálné částce, a dnes už víme, že ta původní by nebyla dostatečná,“ sdělil náměstek primátora Marek Hrvol (ProMost).

Stavební úřad v Mostě schválil záměr rozšířit parkovací místa v ulici Mladé gardy
V mostecké ulici Mladé gardy přibudou nová parkovací místa

Do rozpočtového výhledu Mostu na léta 2020 – 2022 má zastupitelstvo zařadit i 73 milionů korun na modernizaci parku u sportovní haly a 34 milionů na rekonstrukci velké zasedací síně magistrátu, která se plánuje na příští rok. Na seznamu nových investic je také rozsáhlá úprava třídy Budovatelů, jejíž podobu určí architektonická soutěž.

Na projektovou přípravu v roce 2020 si chce Most rezervovat čtyři miliony korun a na realizaci v letech 2021 a 2022 celkem 70 milionů. Další novinkou mají být od roku 2020 participativní rozpočty, kdy si obyvatelé sami určí, na co půjde část výdajů, zatím pět milionů korun ročně. Radnice letos připraví podklady, jak se o nich bude rozhodovat. Podle Hrvola lze podmínky nastavit tak, aby bylo možné prosadit i menší projekty, například opravy chodníků.

Opozci v Litvínově se investice nelíbí

V Litvínově zůstávají strategickými investicemi pro roky 2020 až 2024 stavba nové plavecké haly, autobusového nádraží a mostu nad ulicí Mezibořská, což představuje celkem 475 milionů korun. Všechny projekty v zásobníku se odhadují až na 960 milionů korun. Podle části opozice ale není možné tak vysokou sumu během pěti let vydat.

Špatný stav prostranství u hotelového domu a zámku v Litvínově se začne řešit v květnu.
FOTO: Nevěsty v Litvínově nezakopnou, díry u zámky zmizí

„Pokud se tyto investice realizují v plné výši, tak nastane situace, kdy na běžné opravy, například na chodníky, bude jen pár milionů korun,“ varoval Daniel Urik (Sdružení Zelených, Pirátů a nezávislých).

Podle starostky Kamily Bláhové (ANO) jsou plány reálné. „Město je ve výborné finanční kondici,“ oznámilo vedení radnice, které se odvolává na nezávislou analýzu hospodaření a velmi příznivý rating (A+A). Podle odborného hodnocení je na tom Litvínov s příjmy a výdaji nejlépe v historii, není zcela závislý na dotacích, má velké rezervy a nízký dluh, i když by mohl zvládnout až půlmiliardové minus. Díky stabilitě letos město investuje rekordní sumu 237 milionů korun.

Zanedbaný park Střed u mostecké sportovní haly
Nový park v Mostě může stát 73 milionů korun, město ho musí udržet 20 let

Na rozdíl od Mostu si Litvínov zatím nestěžuje na úbytek zájemců o zakázky. Litvínov při stavebním boomu některé soutěže vyhlašuje dřív, než firmy na přesyceném trhu vyčerpají své sezónní kapacity. Větší potíže má Litvínov se zakázkami na projekční práce. „Když dostaneme alespoň jednu nabídku, tak jsme rádi,“ přiblížila starostka.

Dalšími hrozbami pro města jsou růst cen, úbytek obyvatel a stagnace daňových příjmů s očekávaným zpomalením růstu ekonomiky ČR.

V parku Šibeník v Mostě začala výstavba lanového centra, takzvaného 3D bludiště.
Uprostřed Mostu staví "elfí městečko“ za 35 milionů korun, otevřou ho v létě