Rekonstrukce stravovacího zařízení ve 4. základní škole trvala přes dva měsíce a stála zhruba deset milionů korun. Platilo město Most, zřizovatel školy. Kuchyně nevyhovovala hygienickým normám a hrozilo její uzavření. Po rozsáhlých úpravách opět vaří. Poprvé se otevřela v pondělí. Děti už nemusejí chodit na oběd domů nebo na sousední 3. ZŠ. Včera si kuchyni i jídelnu prohlédli zástupci mostecké radnice.

„Je to lepší než předtím,“ zhodnotil rekonstrukci pro Deník školák David. Poprvé v životě si chodí pro oběd s čipovou kartou. Řekl, že s tím nemá problémy. „Vaří tu dobře,“ doplnil, když usedal ke dvěma chodům. Školáci sedí na barevných židlích, pro jídlo si chodí k novému výdejnímu pultu. Staré stroje v kuchyni nahradila moderní technologie včetně vzduchotechniky. „Zvykáme si,“ shodli se oslovené kuchařky.

Nové jsou také toalety, kanalizace, veškeré rozvody. Staré rozvody trápily školu nejvíce. Kvůli velkým závadám, zjišťovaným i po červnovém převzetí staveniště, se opravy nečekaně protáhly do první poloviny září. „Původní termín byl šibeniční. Zařízení bylo poplatné době, ve které kdysi kuchyně vznikla,“ uvedl Miroslav Štýbr z dodavatelské firmy Metall Quatro. Strávníci dostali i šatní skříňky. „Jsem spokojena. Je to kuchyně nové generace. Takto by měly vypadat všechny školní kuchyně,“ řekla náměstkyně primátora Hana Jeníčková.

Do konce roku radnice neplánuje už žádné rozsáhlé opravy školních kuchyní. O dalších investicích rozhodne hlasování o městském rozpočtu na rok 2009. Podle Jeníčkové je modernizace škol a školek na seznamu priorit.