Autorem dopisu je ředitel Krušnohoru František Ryba. K napsání ho vedla návštěva Jiřího Dienstbiera na litvínovském sídlišti Janov, ke které došlo před několika měsíci a kterou inicioval právě Krušnohor. Nakonec ji však organizovala radnice. „Při vaší nepříliš povedené návštěvě, kdy vám byla předvedena dokonalá Potěmkinova vesnice, jste stále argumentoval tím, že vláda má zpracovanou strategii a ta nám pomůže. Ze zkušeností ale víme, že žádné strategie vztahující se k cikánskému etniku nikdy nepomohly a stav se stále zhoršuje," napsal Ryba.

Podle něj nemůže Krušnohor, na rozdíl od ministra, vystačit s obecnými odpověďmi. Požádal ho proto o radu. „Musíme odpovídat na konkrétní stížnosti ohledně nezvladatelného chování cikánských rodin. S odpovědí, že vláda má nějakou strategii, rozhodně nevystačíme. Žádám vás, abyste nám poradil, jak na takové stížnosti odpovídat," pokračoval František Ryba.

K dopisu připojil i namátkově vybrané stížnosti obyvatel z domů na třídě Budovatelů v Mostě. „Záměrně to není stížnost z Janova, abyste viděl, že tento problém se zdaleka netýká jenom tohoto sídliště," doplnil Ryba.