Stavební bytové družstvo Krušnohor v Mostě, které je největší organizací svého druhu v Ústeckém kraji, má nové sedmičlenné představenstvo. Opět v něm figurují dlouhodobí funkcionáři družstva. Do statutárního orgánu je zvolilo shromáždění delegátů, které jako nejvyšší orgán družstva muselo na příkaz soudu zasednout do února 2022. Členům dosavadního prozatímního představenstva, kteří měli po svém jmenování soudem situaci v družstvu stabilizovat, tím zanikl mandát. Kritici starých pořádků novou volbu kritizují. Podle družstva je ale vše v pořádku. 

Nové sedmičlenné představenstvo SBD Krušnohor: 
Roman Hokr, Arnošt Ševčík, František Ryba, Petr Klíma, Ivo Paďourek, Jaroslav Gärtner, Jiří Koranda

Shromáždění delegátů zasedlo 30. prosince. „Na jednání byly naplánovány pouze dva body. Prvním bylo schválení úprav stanov družstva a druhým bodem byly volby představenstva a kontrolní komise,“ informoval člen představenstva Jiří Koranda. Podle orgánu se tak splnil úkol uložený krajským soudem, aby se do letošního 2. února uspořádala volba nového představenstva. 

Volbu zpochybňuje družstevní opozice, která usiluje o změny v Krušnohoru. Podle ní nebylo shromáždění delegátů s 33 účastníky usnášeníschopné, stejně jako tomu bylo v letech 2016 a 2019, kdy soudy jejich usnesení zneplatnily. 

Ruinu Dolského mlýna nedaleko Jetřichovic na Děčínsku použili filmaři v roce 2008 k natáčení pekelnických scén k filmu Peklo s princeznou. Ilustrační foto.
Kraj podpoří filmaře. Mezi čtyři filmy natáčené v regionu rozdělil 2 miliony

Družstevní aktivista Lubomír Gomboš, který byl loni za opozici členem představenstva jmenovaného soudem, označil volbu nového představenstva za podvod na družstevnících. „S největší pravděpodobností skončí výsledky jednání opět u soudu,“ řekl. 

Krušnohor přišel o původní představenstvo v roce 2019. Tehdy zmizelo z obchodního rejstříku na popud soudu jako důsledek žaloby, kterou na družstvo podali družstevníci Lubomír Gomboš a Jiří Švejda. Krajský soud jim dal tehdy za pravdu, že volba představenstva v roce 2016 byla kvůli malému počtu delegátů neplatná, a odvolací Vrchní soud v Praze rozsudek potvrdil. 

Provoz Krušnohoru bez představenstva udržovala správa družstva do února 2021, kdy se funkce ujal soudem dočasně určený statutární orgán. Ten musel během jednoho roku svolat shromáždění delegátů, aby zvolilo řádné představenstvo, jinak by soud mohl družstvo zrušit. 

Vizualizace kulturního domu v Havrani, který vznikne rekonstrukcí staré sokolovny.
Sokolovna, rozhlas a solární panely. Vesnice na Mostecku chystají řadu novinek

Opozice upozorňuje, že družstvo má od roku 2016 málo delegátů, kteří nezastupují skutečný počet členů družstva. Vedení družstva však považuje volbu nového představenstva za legitimní a delegáty za řádně zvolené. „Účast na dvouhodinovém jednání činila 89 procent,“ sdělil Koranda. Letos má shromáždění delegátů zasednout ještě v červnu, kdy by mělo řešit rozvoj družstva a plánování velkých investic, které musely být kvůli organizačnímu provizoriu z roku 2019 omezeny. 

Jádro sporu 

Od roku 2012 mělo shromáždění delegátů 80 členů, kteří zastupovalo přes 23 tisíc řadových družstevníků Krušnohoru z bytů na Mostecku. V roce 2015 představenstvo zrušilo téměř 16 000 lidí členství v družstvu kvůli údajně nezaplacenému členskému poplatku 300 korun. Družstvo se tak formálně zmenšilo na zhruba 7 000 členů a ze shromáždění muselo pryč 40 delegátů. Kritici to označili za protiprávní čistku a bývalý mostecký senátor Vlastimil Balín podal žalobu na vrácení členského vkladu 300 korun. Tato soudní pře skončila smírem a vrácením vkladu. Početně omezené shromáždění ale v roce 2016 zvolilo představenstvo a kontrolní komisi, což pak krajský soud označil za nelegitimní.  

Gomboš s kolegou Janem Klimešem ještě loni v květnu navrhovali, aby na jednání představenstva přišli právníci a poradili družstvu, jak problém vyřešit. Jako druhý krok prosazovali konání porady předsedů, protože výbory samospráv jsou legální orgány družstva, které nikdo nezpochybnil a soud je nezrušil. Poté měly proběhnout volby delegátů a jako poslední krok se mohlo zvolit představenstvo. Doporučení opozice ale neprošlo. „Mohli jsme už loni na podzim mít řádné orgány družstva, takto opět vznikl nějaký nelegální kočkopes,“ poznamenal Gomboš. 

Stavební bytové družstvo Krušnohor vzniklo v roce 1967, sídlí v Mostě a má ve správě téměř 22 tisíc bytů, 320 nebytových jednotek a přes tisíc garáží ve městech Most, Litvínov a Meziboří. Krušnohor vznikl sloučením několika malých podnikových družstev v okrese Most. Nejvyšším orgánem družstva je shromáždění delegátů. Mezi jeho zasedáními řídí družstvo statutární orgán - představenstvo družstva.