Osmadvacetiletý Mostečan na sídlišti Liščí Vrch rozrazil dveře do bytu své bývalé družky a fyzicky ji napadl. Násilí neunikl ani její nový přítel, který ženu bránil. Chycenému agresorovi teď hrozí až tři roky ve vězení. Policie na případ upozornila ve čtvrtek 16. srpna. Zároveň ale přidala dobrou zprávu. Přestože kriminalita na řadě míst pokračuje, letos je jí zatím celkově méně než loni.

„Výrazný pokles je u kapesních krádeží, vloupání do restaurací, u podvodů, výtržnictví a sprejerství,“ sdělila policejní mluvčí Ludmila Světláková.

Během prvního letošního pololetí policie na Mostecku zaznamenala celkem o 223 trestných činů méně oproti 1638 případům ve stejném období loňského roku. Objasnit se v průměru podaří každý druhý delikt, u násilné trestné činnosti až 64 procent.

Policie například nedávno dopadla a obvinila dvacetiletého výtržníka z Mostu. Ten v dubnu udeřil pěstí do obličeje svého vrstevníka, který spadl na zem a v bezvědomí skončil na několik měsíců v nemocnici. Za to je trest dva až osm let ve vězení.

Násilné trestné činnosti od ledna do začátku léta ubylo jen mírně, ze 161 na 153 trestných činů. Bylo i méně nebezpečného vyhrožování a porušování domovní svobody. Podobný trend policie registruje u majetkové kriminality, kde řešila 691 případů, zatímco loni jich bylo o 86 více. Zloději letos polevili ve vykrádání bytů a rodinných domů, v krádežích aut a kol.

Zlodějíčci se činí

Naopak se činí u drobných krádeží a v odcizování věcí z aut, kde je nárůst o desítky skutků. Vzrostl i počet loupeží z 24 na 32 a ublížení na zdraví z 30 na 33 případů.

Pokračující rizikové situace přiměly městskou policii pořádat od září do prosince kurzy sebeobrany pro mostecké ženy, seniory a nově i pro děti. Budou je učit instruktoři izraelského sebeobranného systému Krav Maga, který pomáhá se do nebezpečných situací vůbec nedostat. „Pochopením zásad bezpečného chování lze podle odborníků předejít až osmdesáti procentům útoků. V případě, že se nepodaří nebezpečí vyhnout, pak by se měli absolventi kurzů umět účinně ubránit,“ sdělila manažerka městské prevence kriminality Veronika Loucká.

Kurzy, které jsou součástí projektu Seber odvahu, získej dovednosti, braň se, budou zdarma, protože je dotuje radnice a ministerstvo vnitra. Senioři se naučí reagovat i na podomní prodejce a děti na pokusy o zavlečení do auta.

Další snahou, jak zvýšit bezpečnost v ulicích, jsou od srpna takzvané přijímačky nanečisto. Tyto zkušební prověrky s pohovory o práci mají usnadnit nábor nových strážníků. Přípravné kondiční testy se dělají každé první pondělí v měsíci. Cílem je, aby se adepti výběrového řízení nebáli. „Nikdo nemusí mít obavy. Úplně netrénovaný člověk dokáže na fyzické prověrky natrénovat za pár týdnů. Rádi mu i poradíme, jak na to, a připravíme tréninkový plán. Fyzicky zdatní muži i ženy to zvládnou bez problémů napoprvé,“ uvedl instruktor výcviku Miroslav Pokorný.