Dohodu odborářů s ministrem zdravotnictví KZ vítá, očekává ale jasné informace o tom, jak se finanční prostředky dostanou do akciových společností. ČTK to sdělil mluvčí KZ Jiří Vondra.
"Tým Krajské zdravotní jmenovaný pro akci Děkujeme, odcházíme začne pracovat místo krizového scénáře na praktickém řešení návratu lékařů do našich nemocnic. Tým má pravidelné schůzky a navrhne další postup, včetně změny kolektivní smlouvy, která bude nutná, pokud vláda schválí změnu tarifních tabulek," řekl Vondra.
Během čtvrtka zatím lékaři odcházející z Krajské zdravotní zpět žádné výpovědi nevzali. "Nyní musíme počkat na zpětvzetí výpovědí konkrétních lékařů a věříme, že budou jasně deklarované finance na navýšení jejich platů tak, abychom byli schopni se s lékaři dohodnout na nových smlouvách o mzdě," dodal Vondra.
Vedení nemocnic plánuje přijmout do KZ všechny lékaře, kteří se budou chtít vrátit. Chce ale s každým lékařem, který výpověď stáhne, situaci osobně probrat. "Abychom měli jistotu, že s nastavenými podmínkami souhlasí," řekl už v pondělí náměstek hejtmanky Ústeckého kraje a zároveň člen představenstva KZ Pavel Kouda.
Na některá uvolněná lékařská místa už KZ začala dojednávat náhradu. Chce ale zaměstnat všechny lékaře, kteří se budou chtít vrátit. "Pokud vám původně 111 lékařů podá výpovědi, musíte situaci začít řešit," dodal tehdy Kouda. V nemocnici ale i před začátkem podávání výpovědí několik desítek lékařů chybělo.
Stoprocentním vlastníkem Krajské zdravotní je Ústecký kraj. Firma nyní zaměstnává asi 6300 lidí, z toho zdravotních sester je 2800 a lékařů 820. Nemocnice má v Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě, Chomutově a Děčíně.