Signál regulace vyhlašují meteorologové, když na některé z měřících stanic překročí čtyřiadvacetihodinová koncentrace polétavého prachu 150 mikrogramů na metr krychlový. Povolený denní limit prašného aerosolu je 50 mikrogramů na metr krychlový.

Regulace podle krajského úřadu platí pro správní obvody obcí s rozšířenou působností Bílina, Děčín, Chomutov, Kadaň, Litoměřice, Litvínov, Most, Roudnice nad Labem, Teplice a Ústí nad Labem.

Signál regulace byl v Ústeckém kraji během letošní zimy vyhlášen potřetí. O rok dříve přitom nebyla vyhlášena ani jednou a odborníci tehdy soudili, že problémy se smogem už se kraje netýkají.

Užitečné rady:
Osobám s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starším lidem a malým dětem se při překročení zvláštního imisního limitu 150 mikrogramů/m3 pro vyhlášení signálu regulace doporučuje omezit pobyt pod širým nebem. Dospělým osobám bez zdravotních potíží se doporučuje zdržet se při pobytu pod širým nebem zvýšené fyzické zátěže, spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. Řidiči automobilů by pokud možno neměli vyjíždět, neboť emise z automobilů se významně podílejí na zvýšených koncentracích suspendovaných částic PM10 a oxidu dusičitého.