Podle radního pro školství Petra Jakubce jde o pokračování dlouhodobého programu kraje, který snižuje a optimalizuje počet zřizovaných školských zařízení a ponechává takzvané páteřní školy. Na předání se předem kraj dohodl s městy, kterým patří budovy. „Myslíme si, že domy dětí slouží především dětem a obyvatelům konkrétního města, kde dům leží. Pokud zařízení využívají děti z místa, pak nemá nadregionální působnost a je lepší když je zřizováno městem,“ řekl včera Jakubec.

V Děčíně bude nově dům dětí zřizovat město od 1. září, od stejného data bude příspěvkovou organizací města i Základní umělecká škola v Dubí. Činnost domu dětí a mládeže v Mostě bude město zajišťovat od začátku příštího roku. V domech zůstane zachována běžná činnost, jako je vedení různých zájmových kroužků, pořádání prázdninových akcí i výstav a dalších činností. Podle Jakubce dokáže město nebo obec lépe zajistit činnost domů dětí než kraj.

Budoucnost DDM v Mostě
K 1. červnu vznikne v Mostě nová organizace s názvem Středisko volného času. Nahradí krajský Dům dětí a mládeže a městské Centrum volného času. Obě organizace formálně zaniknou, jejich činnost a zaměstnanci se sloučí.

V Ústeckém kraji je 27 domů dětí a mládeže, kraj jich v současnosti zřizuje osm. Vedení kraje oslovilo s nabídkou převodu všechna města, kde domy dětí a školy umění zřizuje. Ne všude se setkal s kladnou odezvou, ale o převodech dalších se nadále jedná. Na kraj přešly domy dětí v minulosti po zrušení okresních úřadů.