„Klást nástrahy rozhodně nedoporučujeme,“ říká policejní mluvčí Ludmila Světláková. Za zmrzačení zlodějíčků hrozí „domobraně“ vězení.
„V Litvínově na Osadě řádí zloděj“. Tak začala dopis redakci jedna ze čtenářek Deníku, která si nepřála být jmenována. Vykradli ji dvakrát během měsíce. Nejprve byt, pak sklep. Věci za desítky tisíc korun byly pryč.
„Až přijde po třetí, čeká ho nástražné překvapení. Bez újmy na zdraví neodejde,“ sdělila. Nevylučuje, že na zloděje sama zaútočí. „Ikdyž bych to prohrála, měla bych z toho alespoň dobrý pocit,“ uvedla. Deníku napsala proto, aby si lidé v okolí více všímali pobudů a věděli, co se děje.
Deníku v pátek volala mladá žena z Mostu, že dveřním kukátkem viděla muže, jak na chodbě krade boty. „Otevřela jsem, začala ječet a chtěla ho chytit, ale vysmekl se mi a utekl bez bot,“ uvedla. Bot má přesto méně. Předevčírem zmizely u dveří dva páry.
Další Litvínovan Deníku popsal, jak se popral se zlodějem, kterého natočil při krádeži na video. Trestně stíháni jsou prý oba. „Tato situace mě poučila. Příště, až uvidím zloděje, se uctivě pokloním a otevřu mu dveře,“ sdělil ironicky Litvínovan.
Co má chudák člověk dělat, když vidí, jak je okrádán? „Univerzální rada neexistuje. Každá situace je jiná,“ tvrdí Světláková. Byty a domy je nutné zabezpečit tak, aby nikdo nebyl zraněn. Ti bohatší si mohou pořídit alarmy, kamery nebo napojení na Pult centrální ochrany. Když někdo doma přesto načape zloděje, který ale pádí ven, je lepší volat policii než zloděje honit. Může tasit zbraň. „Život je cennější než ukradená věc,“ říká mluvčí. Když zloděj v bytě zaútočí, je dobré se bránit, ale přiměřeně, a uhájit tak svou beztrestnost.