ČTK to řekla Olga Zbusková z Krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem.

V jezeře Chmelař v Úštěku hygienici zaznamenali sníženou průhlednost vody a zvýšený obsah fytoplanktonu, což jsou živé organismy jako například vodní řasy. Úplně průhledná není také voda v Kamencovém jezeře u Chomutova. Na zdraví návštěvníků to ale nemá žádný vliv.

Ve Varvažově hygienici našli v menším množství sinice. Upozorňují, že je zde zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů, u některých vnímavých lidí by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže. Hygienici doporučují lidem, kteří se tam vykoupou, aby se pak osprchovali.

Naopak v Chlumci na Ústecku, kde v polovině července měření zaznamenala nadlimitní výskyt enterokoků, se situace zlepšila. Voda je zde zcela v pořádku. Koncem července muselo zavřít koupaliště v Chabařovicích na Ústecku, hygienici tam naměřili nebezpečné množství sinic. Mimo provoz je od začátku srpna také koupaliště v Horním Podluží na Děčínsku, jeho provozovatelům se kvůli malé návštěvnosti nevyplatilo nechat ho otevřené.

S malou návštěvností se potýká i venkovní bazén Aquadromu v Mostě. V červenci ho navštívilo 4070 rekreantů, což je jen pětina loňské návštěvnosti.

"Počasí nám letos bohužel ještě neumožnilo uskutečnit večerní plavání, i když bychom ho velice rádi připravili,“ řekl vedoucí Aquadromu Miroslav Svoboda. Část návštěvníků místo venkovního bazénu zamířila do kryté plavecké haly. "Ani tak se ale sezona nevyvíjí podle našich představ,“ dodal Svoboda.

Ostatní přírodní koupaliště, která hygienici v Ústeckém kraji sledují, mají vodu čistou. Na Děčínsku jsou vhodná ke koupání koupaliště v Rumburku a Velkém Šenově. Na Chomutovsku a Mostecku jsou čisté všechny sledované nádrže, Benedikt, Matylda, Prunéřov, Vysoká Pec i Nechranická přehrada.

Velmi čisté je také koupaliště v Křižanově na Teplicku, voda je tam průhledná do 2,5 metru, v zatopeném dolu Barbora dokonce do šesti metrů. Další vodní plocha vhodná ke koupání poblíž Ústí nad Labem přibude v roce 2013, tehdy by se pro veřejnost měl otevřít zatopený důl Milada.