S výměnou starých kotlů za nové ekologické mohou zájemci o kotlíkové dotace začít už teď. Pokud si schovají fakturu a dodrží všechny podmínky, peníze dostanou i zpětně, až po podání žádosti o dotaci. Ty bude krajský úřad přijímat zhruba od poloviny ledna. Chce tak vyjít vstříc lidem, kteří chtějí mít nový kotel ještě před začátkem topné sezony.
„Pokud budou mít lidé účtenku s datem od 15. července 2015, kdy ministerstvo životního prostředí program vyhlásilo, budou mít všechny další doklady a proběhne u nich v pořádku kontrola, dotaci jim proplatíme i zpětně," potvrdila mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová.
Lidé, kteří si kotel chtějí pořídit později, budou mít druhou možnost. Stačí, když zaplatí svůj podíl a kraji pak předloží fakturu. Přidělenou dotaci pak kraj pošle přímo na účet dodavatele. Celkem bude kraj rozdělovat 162 milionů korun. Lidé se o dotace zajímají už teď. „Zájem je veliký. Nemáme obavu z toho, že by se ty peníze nevyčerpaly," řekl hejtman Oldřich Bubeníček.
Dotace se letos netýkají pouze kotlů. Až 20 tisíc korun mohou lidé získat i na zateplení domu, výměnu oken a vstupních dveří nebo na opravu prasklin ve fasádě. Tato úsporná opatření jsou ale jen dodatečná, pořízení ekologičtějšího kotle je podmínkou.
Na jeden kotel kraj přispěje až 127 500 korun. Výše dotace bude odstupňovaná podle typu kotle. Na nový uhelný zdroj je dotace 70 procent. Kombinované kotle na uhlí a biomasu či plynové kotle jsou dotovány ze 75 procent. Na tepelné čerpadlo nebo kotel jen na biomasu lidé dostanou 80 procent.
Obyvatelé většiny měst a vesnic v kraji dostanou ještě o pět procent vyšší dotaci, protože žijí v oblasti se zhoršenou kvalitou ovzduší. Seznam prioritních měst a další podrobné informace o programu lidé naleznou na webu Ústeckého kraje v sekci Dotace a granty.