VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Německu opakují mostecký unikát

DRÁŽĎANY/MOST - Historie se opakuje. Stejně jako ve starém Mostě přesně před dvaatřiceti lety, dal se do pohybu v minulém týdnu také kostel v saském Heuersdorfu. Oba musely ustoupit těžbě uhlí, ale unikly likvidaci. Mají určené své nové místo.

1.11.2007 1
SDÍLEJ:

Přesun kostela v Německu. V levém rohu je historická fotografie přesunu kostela v Mostě.Foto: DENÍKSaská obec Heuersdorf po dlouhých sporech přece jen ustoupí povrchové těžbě hnědého uhlí a budova kostela, vážící 800 tun, bude přesunuta do 12 kilometrů vzdálené obce Borna.
Kostel, zpevněný ocelovou konstrukcí, je přesouván na speciálním podvozku. Protože mosty přes říčky Pleisse a Wyhra, které leží na trase, nemají podle odborníků dostatečnou nosnost, byly pro přepravu mimořádného nákladu vedle nich připraveny přejezdy, pod nimiž jsou toky vedeny potrubím, informoval Lausitzer Rundschau. Kromě toho má transport překonat dva železniční přejezdy a několik úseků úzkých silnic. Celkem bylo kvůli transportu přemístěno na 55 tisíc krychlových metrů zeminy, po převozu bude terén upraven do původního stavu.
Kostel v románském stylu, který doznal během dějin jen málo úprav, pochází podle historiků asi z roku 1 258. Budova je 14,5 metru dlouhá, 8,8 metru široká a 19 metrů vysoká.
“Před transportem jsme ve zdivu kostela prozkoumali prakticky každý kámen, vnitřek jsme vyztužili konstrukcí,“ řekla pověřenkyně pro přesun Regina Meissingerová.
Přesun má trvat asi týden, pokud nenastanou potíže, pro vyřešení nečekaných problémů si přepravní firma nechává v rezervě ještě další týden. Akce má stát nejméně tři miliony eur (asi 82 milionů Kč), které hradí uhelný koncern MIBRAG, jenž bude moci vytěžit uhlí pod obcí.
Kostel má být umístěn na okraji obce Borna a bohoslužby v něm mají být obnoveny o Velikonocích 2008.
S mosteckým přesunem se dá německý transfer srovnávat ale jen částečně. Technická stránka byla odlišná. Mostecký svatostánek byl daleko větší, vážil dvanáctkrát více, přesouval se po poddolovaném území, jel na kolejích.
Děkanský kostel, 60 metrů dlouhý, 31,5 metrů široký a 29,7 metrů vysoký, se dal do pohybu 30. září 1975. Historické zdivo vážilo 9 600 tun, ocelová konstrukce 1 500 tun a podvozky 1 060 tun. „Při transportu pomáhaly systémy vodováh a elektronicky ovládaná čidla. Hydraulické válce, které udržovaly kostel v naprogramované rychlosti, byly rovněž ovládány automaticky. Pro transportní rovinu byly povoleny tolerance výchylek v rozmezí 1 mm,“ popisuje technickou stránku Jaroslav Červenka, autor bakalářské práce o likvidaci starého Mostu. Kostel popojel o 841,1 metru průměrnou rychlostí 2,8 centimetru za minutu. V pohybu byl 500 hodin a 1 minutu.

Obyvatelé Heuersdorfu bránili svou obec 17 let. Proti zákonu o zrušení obce kvůli těžbě uhlí podali žalobu a spor vyhráli. Nakonec ale tlaku americké těžařské firmy MIBRAG podlehli. Vláda totiž následně zrušila jejich samosprávu a přičlenila obec k sousednímu městu, které zbourání povolilo. Druhý proces pak obyvatelé Heuersdorfu prohráli s argumentem, že těžba je nutná pro posílení regionální ekonomiky.
Ve svém mnohaletém boji navázali obyvatelé Heuersdorfu těsné styky také s českými obcemi ohroženými možným rozšiřování povrchové těžby uhlí, například s Horním Jiřetínem a Černicemi na Mostecku. Mostecká uhelná ale projekt na přesídlení a další těžbu po oběma obcemi zatím pozastavila.
„Teď je budoucnost hnědého uhlí, limitů a koneckonců i obyvatel Horního Jiřetína v rukou politiků. Ti by měli o roli uhlí či dalších energetických surovin v budoucnu rozhodnout se vší odpovědností za energetickou bezpečnost a soběstačnost státu, za sociální dopady do regionu, za ekonomické dopady na všechny obyvatele,“ uvedla v minulých dnech mluvčí Mostecké uhlené Liběna Novotná v on–line rozhovoru na internetových stránkách našeho Deníku.

1.11.2007 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Most versus Zlín ve čtvrtfinále Českého poháru.
12

Černí andělé doma přehráli Zlín a jsou ve Final Four Českého poháru

Ilustrační foto
14

V severních Čechách hrozí tvorba náledí a zmrazků

Dárky jako z hororu: Najdou děti pod stromečkem toxické hračky?

Severní Čechy - Analýza, kterou si nechala vypracovat česká nezisková organizace Arnika, zjistila, že některé hračky pro děti i kadeřnické pomůcky pro ženy běžně dostupné na českém trhu obsahují potenciálně nebezpečné látky.

Češi holdují videohrám. Nejmenší zájem v EU projevují Slovinci

Severní Čechy - Česká republika je zemí s nadprůměrným podílem mladých hráčů videoher. Z okolních států mají videohry radši pouze Němci.

V Drážďanech už chystají vánoční cirkus

Dresden – Nejbližší německé velkoměsto nehostí v adventním čase jen proslulé vánoční trhy. Přes dvacet let se zde na sklonku adventu otvírají brány netradičního vánočního cirkusu.

Čekají nás Vánoce na blátě. Na Štědrý den bude až pět stupňů nad nulou

Severní Čechy - V noci bude mrznout, ale přes den se zřejmě průměr nejvyšších teplot v Česku udrží další čtyři týdny nad nulou. Na Štědrý den může teplota přes den dosáhnout až plus pěti stupňů Celsia. Má pršet, nebo padat déšť se sněhem. Vyplývá to z měsíčního výhledu, který v sobotu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), a krátkodobé předpovědi ústavu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT