Bude to zase přehlídka jako hrom a pastva pro oči! Vyznavači historických aut si už počtvrté dají dostaveníčko v Litvínově a pořadatelé slibují, že se rozhodně bude na co koukat. Aby ne, když loňské pohledné koráby Ameriky vystřídají němečtí krasavci. Tentokrát totiž bude součástí sraz setkání majitelů vozů značky Porsche. Sraz, který pořádá spolek Veteráni Litvínov, se uskuteční v polovině června.

„Máme zprávy o tom, že přijede 40 aut,“ řekl Mosteckému deníku předseda spolku Tomáš Urban s tím, že na akci nemůže ani letos chybět patron srazu, herec Pavel Nový.

Tak vypadal sraz v Litvínově předloni.

Fotogalerie: Sraz historických vozidel v Litvínově

a tak v roce 2015:

Fotogalerie: Na litvínovském náměstí se konal sraz historických vozidel

Hlavní program bude na náměstí Míru, kam se budou účastníci sjíždět už od 8 hodin. Po celou dobu bude probíhat výstava vozů. „A to až do půl dvanácté,“ informoval Urban.

Nablýskané sporťáky značky Porsche dorazí v 10.30 hodin. Úderem poledne pak auta vyrazí na spanilou jízdu po okolí. "Zajedeme také na letiště Aeroklubu Most, kde si prohlédneme letadla, podíváme se na seskok parašutistů a ukázku akrobatického létání,“ přiblížil šéf spolku program účastníků jízdy.

Z letiště se pak kolona přesune do litvínovského amfiteátru Loučky, kde celá akce skončí.

Sraz si nenechá ujít ani známý herec Jiří Maria Sieber. „Určitě chybět nebudu a přijedu na bojovém bicyklu v uniformě Vietkongu,“ prozradil. 

Je méně známou skutečnosti, že jméno Porsche není na Mostecku ničím novým. Když se totiž v srpnu 1919 uskutečnily v Mostě první komunální volby v nově vzniklém Československu, stal se tak trochu kuriózním způsobem starostou Karl Porsche z Německé strany jednoty (DEP). Vzhledem k tomu, že v tajné volbě zastupitelů získal stejně hlasů jako Otto Stribitz z německé sociální demokracie, musel o novém starostovi rozhodnout los. V roce 1923 jej vystřídal Josef Truntschka.

Stopy Brouka

Mnoho lidí si značku Porsche spojuje rovněž se světoznámým německým konstruktérem z Vratislavic u Liberce Ferdinandem Porsche. Ale skutečnost je trochu jiná. Když byl po II. světové válce Ferdinand Porsche ve Francii zatčen jako válečný zločinec a umístěn do vazby v Dijonu, řídil v jeho nepřítomnosti rozbíhající se výrobu vozu Volkswagen Brouk jeho syn Ferry, který zároveň připravoval výrobu sportovních vozů Porsche ve vlastní továrně. Ve svých prvních sportovních vozech dokonce využil i celou řadu dílů ze známého Brouka.

Spolek Veteráni provozuje také vlastní muzeum, které bylo otevřeno v roce 2016. Sídlí v objektech u starého vlakového nádraží. Pro letošní rok si přichystalo několik zajímavých novinek. Ve vnitřní zóně má například novou expozici nazvanou Můj pokojík a v ní množství modelů aut. Ve venkovní zóně pak zemědělský koutek. „Podařilo se nám získat zbrusu nový exponát, kterým je Chevrolet Corvette vyrobený v roce 1976, a to ze speciální edice vyrobené pro zaměstnance NASA,“ pochlubil se Tomáš Urban.