„Ne, nejsem čert, ani Mikuláš,“ odpoví strážník.

Dveře se otevřou. Na prahu stojí nájemnice Helena Kolaříková, babička zvědavé vnučky. „Vítáme vás!“ prohlásí žena a nechává se lustrovat. „Kontroly jsou určitě potřeba,“ řekne Deníku.

V klidu a bez konfliktů začaly včera po dvanácté hodině kontroly bytů na panelovém sídlišti Liščí Vrch, takzvané Sedmistovky.
Hustě osídlená obytná zóna patří mezi nejvíce problémové lokality na Mostecku. Prověrky všech obyvatel mají zabránit vzniku druhého Janova. Dělají je společně radnice, městská policie, neziskové organizace a vlastníci domů.

Akce Mapování 700 potrvá řadu měsíců a navazuje na ukončený průzkum ve Stovce.

Kontroloři budou do Sedmistovek chodit čtyři dny v týdnu, střídavě se zástupci Mostecké bytové a SBD Krušnohor. Do bytů nevkročí. Vše se odehrává na chodbách. Poskytování údajů a vyplňování dotazníku je dobrovolné. Lidé spolupracují. Když někdo není doma, kontrola za ním přijde znovu, třeba několikrát. „Mám tady i seznam dlužníků,“ řekla Deníku pracovnice Mostecké bytové, která včera ověřovala pobyty lidí v kritizovaném bloku 734.
Ten byl první na řadě. A jak vypadala prověrka prvního bytu? Začalo se od 7. patra.

Strážník: „Dobrý den!“

Žena (20 let): „Dobrý den!“

Strážník: „Můžete nám věnovat tři minutky?“

Žena: „Určitě!“

Strážník: „Děláme Mapování 700… (vysvětluje, co to je).

Žena: „Já tu nebydlím, jen hlídám. Sestřenice přijde odpoledne… (rozštěkají se psi).

Strážník si dělá poznámky. „Vrátíme se sem,“ říká dozor z Klubu národnostních menšin. Po pohovorech s dalšími nájemníky kontrole něco nesedí. Na mladou ženu zazvoní znovu. Dává svou adresu.

Kontroloři budou zvonit na byty od 12 do 20 hodin. Část služby stráví zpracováváním získaných údajů a podnětů ve služebně městské policie v bloku 734. „Budou to mít náročné,“ řekl Deníku strážník, který měl na starosti prověrky ve Stovce a včera novému týmu radil. Podle něj se kontroly ve Stovce osvědčily a lidé strážníky až na výjimky rádi viděli. „Mapování ve Stovkách sice skončilo, ale stav, který se nám tam podařilo nastolit, je třeba udržet,“ uvedl primátor Vlastimil Vozka.

V bloku 734 si někteří nájemníci stěžovali na zhoršené podmínky k bydlení a časté střídání podivných nájemníků. Jeden obyvatel například upozornil na nefunkční větrák a hlučné mejdany.

„V bytě pode mnou si dělali koncerty do čtyř do rána. Samé tuc, tuc, tuc. To bylo na palici, i můj pes byl mimo. Teď už je klid,“ svěřil se strážníkům. A co se od kontrol očekává? Zmapování pobytu obyvatel a jejich sociální situace, informace o dodržování nájemních smluv a vystěhování „lumpů“, kteří se v bytech dlouhodobě zdržují bez vlastnického práva k bytu či nájemní smlouvy. To má vést k udržení klidného soužití.