Na Mostecku byly zatím tři desítky zátahů. Zaměřují se na číšníky, kuchaře i umývače nádobí. Rozsáhlé odhalování nelegálního zaměstnávání a nezdaněné práce skončí v červenci. Kontrol se účastní několik veřejných institucí včetně inspektorátu práce, okresní správy sociálního zabezpečení a policie. Vybírají si obyčejné putyky i luxusnější restaurace.

„Je to celostátní akce,“ sdělil včera na tiskové konferenci v Mostě Jaroslav Kunc, vedoucí oddělení zaměstnanosti. Ministerstvo práce chce v celé zemi prověřit pět tisíc zařízení. Zajímá se i o práci cizinců a dodržování živnostenského zákona. Za rozsáhlé porušování norem hrozí i uzavření provozovny.
V Ústeckém kraji je v plánu celkem 299 kontrol. K 10. červnu jich úřady zvládly již 258. Lustrovaly 637 lidí, z toho 118 dále vyšetřují kvůli podezření z nelegální práce. Jedná se o 18 cizinců a o 90 občanů ČR. Hrozí jim pokuta v řádech tisíců korun, vyřazení z evidence úřadu práce a ztráta sociálních dávek. Firmy, které nelegálně zaměstnávaly, zaplatí mnohem víc. Ještě ale mají čas na prokázání neviny.

Ministerstvo varovalo firmy před rozsáhlejšími kontrolami loni na podzim. Podle jeho hrubého odhadu z šesti milionů dospělých pracuje na černo skoro jeden milion lidí. „Nelegální zaměstnávání poškozuje stát hned dvakrát. Jednak tím, že nejsou odváděny daně a odvody na zdravotní a sociální pojištění, jednak tím, že řada takto zaměstnaných lidí navíc neoprávněně pobírá sociální dávky,“ uvedl ministr Jaromír Drábek. Chce dávat návrhy na postihy u živnostenských úřadů. Deník včera zjistil, že živnostenský úřad v Mostě není do současných kontrol zapojen. „Kdyby nabídka přišla, nebráníme se spolupráci,“ sdělilo jeho tiskové oddělení.