„Pro parkoviště je to vhodné místo,“ řekl Deníku primátor Vlastimil Vozka.

Novinka by měla pomoci nejen při návalu o dušičkách. Velká část záchytného parkoviště má fungovat pro místní obyvatele podobně jako oplocené a hlídané parkoviště v ulici Pionýrů. Tam je správcem městská policie a jedno místo stojí 400 korun měsíčně.

Radnice očekává, že bude zájem i o parkoviště u hřbitova a že se trochu uvolní od aut okolní ulice. V městském rozpočtu je na stavbu vyčleněno dvacet milionů korun.

Radní zatím schválili vyhlášení milionových veřejných zakázek na stavby tří jiných parkovišť - u jezera Matylda, u 16. ZŠ v ulici Albrechtická v Šestistovkách a u bloku 81 v ulici Josefa Skupy.

„Chceme vybrat zhotovitele ještě během zimního období, aby se začalo stavět na jaře,“ sdělil Vozka.

Sto u Matyldy

Podle ekonomického náměstka primátora Luboše Pitína bude ze tří projektů nejdražší stavba u Matyldy.

„Vznikne tam stovka parkovacích míst,“ uvedl.

V ulici Albrechtická bude 46 nových parkovacích míst.

U bloku 81 zaparkuje po úpravách třiapadesát vozů, z toho šest na šikmých parkovacích stání před domem.

Čtrnáct míst město vybuduje na starém parkovišti. Zbylých třiatřicet míst vznikne po demolici zchátralého hřiště na míčové hry. Parkovací zónu u bloku 81 propojí nové schodiště.

Všechny zmíněné investice byly v plánu již loni. Radnice je ale přesunula do rozpočtu na rok 2010. Čekalo se například na hlukové studie.

Na stavbu dalších parkovišť je v novém rozpočtu 12,35 milionu korun. Počítá se například s 58 místy v ulici Rozmarýnova a 66 u bloku 238 v ulici Dobnera. Rozšiřovat se má kapacita parkoviště u radniční obřadní síně. Zastupitelé také vyčlenili peníze na projektovou dokumentaci k výstavbě padesáti míst u magistrátu v ulici Pionýrů.

V záloze je řada dalších investičních akcí obsahujících několik set míst pro auta, například 44 míst u budovy Centra volného času, 85 u bloků 733 a 734 nebo 100 míst u vlakového nádraží.

Odložené je zatím i projektování halových garáží v ulicích J. Husa a Okružní a parkoviště u bloku 502 v ulici B. Martinů, kde s výstavbou nesouhlasí obyvatelé. Projektová dokumentace není hotova.