Jsou to činžáky v lokalitě Stovka. Už dnes je téměř jisté, že k 1. březnu bude vše prodáno.

Po velkých politických sporech a zmatcích, které předcházely prodeji, se radnici, její firmě a lidem podařilo složitou změnu zvládnout.
„Proběhlo to naprosto v klidu, naprosto hladce,“ řekl Deníku Jaroslav Kudrlička, ředitel Mostecké bytové. Domy prodávala v šesti etapách bytovým družstvům. Cena byla 1 042 korun za čtvereční metr.

Tržby společnosti přesáhly v první polovině února částku 400 milionů korun. Co s nimi udělá, radnice ještě neví. Zůstávají finanční rezervou města pro příští roky. Peníze jsou zatím na zvláštním účtu Mostecké bytové.

„Město s nimi nedisponuje,“ sdělil mostecký primátor Vlastimil Vozka.

Na závěrečné hodnocení privatizace a jejích dopadů si ještě musí veřejnost počkat. Zbývá totiž udělat ještě jeden krok, kvůli kterému se celá akce dělala: družstva musejí převést byty do osobního vlastnictví družstevníků, kteří byli dříve nájemníky.

Povinnou transakci musejí družstva stihnout do dvou let od koupi domu. Mostecká bytová to bude monitorovat. Případné porušení pravidel by znamenalo odstoupení od kupní smlouvy.

V první etapě bylo do vlastnictví družstevníků převedeno již 760 bytů. Kdo ho získal, nesmí ho během pěti let prodat dráž. Mostecká bytová má na byt předkupní právo, aby se zabránilo kšeftování.