Na konci září začne obyvatelům Litvínova na Mostecku sloužit nově opravená knihovna. Její ředitelka Marcela Güttnerová ČTK řekla, že do rekonstruované původní budovy a přístavby se už podařilo přestěhovat všech 80.000 knih, které vlastní. Ještě je podle ní třeba svazky označit, což potrvá několik týdnů. Teprve pak bude možné stanovit přesný termín otevření.

Se stavbou nové knihovny za zhruba 56 milionů korun město začalo před dvěma lety. Většinu nákladů zaplatí z evropské dotace 40,5 milionu korun. Kromě stavebních úprav původního objektu vznikla přístavba u jižního průčelí s vnitřním atriem a s novou střechou. Knihovna je vybavena novým nábytkem, počítači a veřejným internetem. Starou budovu knihovny vytopila o velikonočních svátcích v roce 2009 voda. Havárii způsobila prasklá hadička u umyvadla. Zcela zničeno bylo 30.000 svazků knih, stejný počet voda poškodila částečně.

Knihovna se přestěhovala během rekonstrukce do náhradních prostor, v současné době má kvůli stěhování zavřeno. Güttnerová vysvětlila, že knihovníci v současné době do každé z knih nalepují elektronické čipy, poté musí knihu zaregistrovat do nového knihovnického systému. U všech knih také kontrolují jejich stav, což je časově velmi náročné.