Pokud se nájemníci se společností nedohodnou, bude muset rozhodnout soud, který by měl ze zákona cenu nájemného stanovit podle takzvaného obvyklého nájemného. I experti na bydlení se ale přou o to, co to obvyklé nájemné je. Jak tomu pak mají rozumět obyčejní lidé, kteří musejí připravovat své rozpočty na další rok krize? Deník zjistil, že ministerstvo má plán.

„Domnívám se, že většina nájemníků termínu obvyklé nájemné nerozumí, je to zmatení pojmů,“ řekla včera předsedkyně sdružení BUT Libuše Svobodová.

Někteří realitní makléři z Mostecka tak již začali spekulovat, že případný soudce při stanovení obvyklého nájemného může jakožto pronajímatele oslovit i je.

„Já vidím obrovské nebezpečí v jedné věci, citace zákona je jasná, soud bude rozhodovat o nájemném v místě obvyklém. Jiní pronajímatelé než realitní kanceláře a soukromníci ale v Litvínově nejsou a my se vyjádříme podle toho, jak my pronajímáme a jaká je současná cena. V Litvínově je průměrná cena sto dvacet korun za metr čtvereční a v Janově sedmdesát korun za metr čtvereční,“ nastínil realitní makléř Jiří Maria Sieber.

To ale vyloučil realitní makléř Václav Blahovec, podle kterého se do nájemného nemohou počítat i služby jako je například fond oprav nebo teplo.
„Ano, cena za dva plus jedna se pohybuje kolem šesti tisíc za měsíc, ale když se odečtou veškeré služby, tak vám zbude holý nájem dva tisíce, pokud se jedná o padesátimetrový byt, poté je čisté nájemné čtyřicet korun za metr čtvereční,“ řekl Deníku Václav Blahovec.

Porovnání

„Pokud jde o použití tržních nájmů, pak je pochopitelné, že nelze porovnávat nesrovnatelné. Tedy - nelze vycházet z cen, které obsahují i další plnění, například za služby. To by bylo věcně chybné. Jaké prostředky potom k prokázání výše obvyklého nájemného soudy použijí, je na nich. Důležité budou důkazy stran sporu,“ uvedla Jana Jabůrková, ředitelka odboru komunikace ministerstva pro místní rozvoj (MMR), podle které lze předpokládat, že soudy mohou využívat zjištění přímo u pronajímatele a nájemce ve srovnatelných bytech, kde bylo nájemné sjednáno dohodou, dotazem na realitní kanceláře, nebo u městských bytových fondů.

Cenová mapa

Do konce března příštího roku se tak ministerstvo pro místní rozvoj rozhodlo, že sestaví cenovou mapu, která by měla sloužit jako podklad pro stanovení obvyklého nájemného.

„Ministerstvo pro místní rozvoj také připravuje cenové mapy, které by měly sloužit jako orientační pomůcka při vyjednávání o výši nájmu. Tyto souhrny by zachycovaly rozmezí cen, v nichž se platba za metr čtvereční v různých regionech pohybuje. Samozřejmě nelze připravit takovou mapu, která by postihla každý jednotlivý nájemní byt, naším cílem je taková, která stanoví rozmezí v dané lokalitě v závislosti na kvalitě bytu,“ uvedl ministr pro místní rozvoj Kamil Janovský.