Litvínovská městská policie ve středu otevřela po měsíčním zkušebním provozu novou služebnu v bytovém komplexu Koldům.

„Očekáváme, že se nám tak podaří zajistit bezpečnost, na kterou si zdejší obyvatelé stěžovali,“ řekl starosta Litvínova Daniel Volák.

„Je to znát, je tu větší klid. Nepořádek tu teď dělají nejvíc už jen děti na společných chodbách,“ myslí si zaměstnankyně restaurace v Koldomu. Jméno říkat nechce. V domě s osmi stovkami obyvatel žije, a nepřeje si, aby se jí zlí sousedé mstili.

Koldům a jeho okolí hlídá přes den vždy minimálně jeden strážník, v noci potom dvoučlenná hlídka. „Na vchody máme namířené kamery, další bude snímat prostor před domem,“ uvedl velitel strážníků Zdeněk Urban.

Peníze na služebnu poskytla Litvínovská uhelná. Místnost a její vybavení přišly na 200 tisíc korun, dalších 400 tisíc použije radnice na platy strážníků, kteří na Koldomu pracují. Městská policie nové lidi nenabírala, ale díky daru těžařů nemusela propouštět.

Obyvatelé bytového komplexu mohou ve služebně kontaktovat strážníky a předávat jim podněty a upozornění na dění v této lokalitě Litvínova. Zároveň mohou v případě potřeby strážníky přivolat nouzovým signalizačním zařízením, které je umístěno u vstupu do služebny.

„Zajistit bezpečnost občanů, ochranu majetku a pořádek v místech jejich bydliště, to je úkol, který si litvínovská radnice stanovila jako prioritní. Na podporu jeho plnění vznikl společný program Litvínovské uhelné a města Bezpečnost a pořádek Jedním z jeho konkrétních výsledků je i policejní služebna na Koldomu,“ komentuje spolupráci generální ředitel akciové společnosti Litvínovská uhelná Petr Kolman.

"V napjatém rozpočtu města bychom peníze na tato opatření hledali jen těžko,“ poděkoval dárci Daniel Volák.

Za měsíc testování řešili strážníci 107 událostí. Patří mezi ně upozornění občanů na možnost distribuce drog, vykázání závadových osob z objektu, nepořádek na chodbách a ve společných prostorách, vandalismus a další události.