Ministra a stát žaluje za nedostatečnou informovanost obyvatel České republiky o nebezpečných vlastnostech výherních hracích automatů, které způsobují u uživatelů patologickou závislost končící sebevraždami a rozpady rodin dlužníků.
Za poškození svého zdraví a utrpení svých dětí žádá nemocný Kohout od státu odškodné 100 milionů korun. Zároveň požaduje zákaz provozu všech výherních hracích automatů a videoterminálů na území ČR.
„Chci s tím hnout a věřím, že nebudu sám. Pokud neuspěji, obrátím se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku,“ řekl Deníku 38letý Kohout žijící v severočeském Mostě.
Žaloba zřejmě nemá v historii ČR obdobu.
Česká republika podle Kohouta v 90. letech minulého století neinformovala veřejnost o tom, jaké následky může mít závislost na povolených hracích automatech.
„Tím porušila jeden z bodů Listiny základních práv a svobod, a to právo na informace,“ prohlásil Kohout, který už několik let šíří osvětu na českých školách i v televizi.

Nezvykle vysoké odškodnění označil Kohout za pouhý zlomek toho, co stát a obce vydělávají z provozu kasín a heren. Z peněz chce splatit čtvrtmilionové dluhy, finančně zajistit své děti, hradit preventivní programy pro mladistvé a vybudovat terapeutické středisko pro nemocné gamblery a jejich rodiny.
„Většina lidí mě za můj požadavek určitě odsoudí, počítám i s vyhrožováním a vydíráním i s tlakem bulvárních médií. Udělám ale vše, abych ochránil rodinu,“ prohlásil Kohout, bydlící s družkou Martinou Čarnegovou a třemi dětmi.
„Jsem připravena to snášet. Petr má moji podporu,“ sdělila Deníku Čarnegová, která v září doprovázela Kohouta na přednáškách pro stovky školáků ve Frýdku-Místku.
Kohout viní ministerstvo a stát také z toho, že tolerují špatné zákony umožňující například rozšiřování heren u základních škol a že podporují kriminalitu vyvolanou závislostí na výherních automatech. Aktivista žádá v žalobě státní instituce, aby více informovaly o problematice závislosti na těchto přístrojích a vynaložily větší úsilí v prevenci. Vyzývá stát, aby pomohl rodinám, které kvůli závislosti na těchto přístrojích a následné nemoci přišly o své členy.
Kohout se stal známou osobností v roce 2000, kdy mu významné tuzemské nakladatelství odborné literatury Grada Publishing vydalo autobiografii Jsem hazardní hráč, aneb Zpověď gamblera.
Kohout přiznal sedm pokusů o sebevraždu a sedm pobytů v léčebně. Už několik let se snaží bojovat s těžkou depresí a dalšími poruchami vyvolanými závislostí na automatech. Deníku řekl, že rok a půl abstinuje, ale jeho zdraví se zhoršuje.
Stanovisko ministra Kalouska se včera do uzávěrky nepodařilo zjistit. Byl do večera na zasedání vlády a nebyl telefonicky k zastižení. Mluvčí ministerstva Ondřej Jakob slíbil, že na zaslané otázky Deníku co nejdříve odpoví.