Za loňský rok se uskutečnilo 540 tematicky různých akcí a navštívilo je celkem 26 482 zájemců z řad dětí, dospělých a seniorů. Knihovna se snaží svou nabídkou pokrýt zájmy všech vrstev obyvatel města. Výrazně se ve své činnosti věnuje seniorům, na které se v nabídce kulturního i vzdělávacího vyžití ve městech často zapomíná. Litvínovská knihovna jim nabízí hned několik příležitostí.

Již několik let zde probíhají přednášky v rámci Univerzity volného času. I v uplynulém roce proběhly dva semestry, které obsahovaly obory na různá témata jako je historie, cestování, přírodní krásy či regionální zajímavosti. „Po loňském úspěchu jsme zopakovali slavnostní ukončení univerzity, které proběhlo na litvínovském zámku za přítomnosti vedení města, knihovny i rodinných příslušníků. Studentům univerzity zde byl předán účastnický certifikát," řekla ředitelka knihovny Marcela Gűttnerová. Velký úspěch zaznamenal i workshop pro seniory, kde se učili tvořit graffiti.

Loňský rok se nesl také ve znamení sociálních projektů - knihovna rozběhala Litvínov na podporu nemocné Natálky, pořádala akce na podporu útulků, čtenáři se mohli zapojit do projektu Daruj krev s knihovnou, nebo se seznámit se světem a životem lidí s handicapem. I nadále pokračovala spolupráce s Městským útulkem pro psy Litvínov a knihovnických Rangers Litvínov.

Knihovna oslavila 110. výročí od svého založení. K této příležitosti uspořádala vzpomínkové a zábavné odpoledne pro širokou veřejnost. Za zmínku jistě stojí i přednáška psychiatra Jana Cimického, která se těšila vysoké návštěvnosti.

Knihovníci dětského oddělení připravili těm nejmladším pestrou paletu kurzů a akcí. „Spousta z nich je tak oblíbená, že probíhají již několik let. Je to především kurz paličkování nebo Hrdinové ze světa, kteří si vytvářejí sami knihovníci a zapojené děti," uvádí vedoucí dětského oddělení Iva Freibergová.

Knihovna se  tradičně zapojila do celé řady celostátních projektů. Těmi nejvýznamnějšími z nich byly Týden knihoven, Březen Měsíc čtenářů, Knížka pro prvňáčka, Noc s Andersenem a Celé Česko čte dětem.

ALENA HERZÁNOVÁ, IVA FREIBERGOVÁ