Knihovna byla v dubnu letošního roku vytopena při havárii. Smlouvu o poskytnutí dotace více než 41 milionů korun podepsal starosta Daniel Volák. Litvínovská městská knihovna dosud poskytovala služby čtenářům v objektu bývalých jeslí v Soukenické ulici.

„Technický stav a dispoziční řešení budovy ale bohužel neumožňuje potřebný rozvoj a zkvalitnění knihovny. Navíc stávající podoba nedávala knihovně možnost poskytovat například služby z oblasti informačních technologií, které od ní dnes očekává především mladá generace,“ řekl starosta města Litvínova Daniel Volák.
Provoz instituce dále narážel také na hygienické předpisy pro fungování veřejné knihovny.

„Chtěli jsme tento stav změnit k lepšímu, ovšem financovat rozsáhlou modernizaci knihovny jen z rozpočtu města nebylo možné,“ dodal Volák. Město proto připravilo projekt s názvem Komunitní knihovna Litvínov, který úspěšně podalo do Regionálního operačního programu Severozápad.
Nová knihovna by se měla pro město a blízké okolí stát nejen místem, kam lidé dochází za knihami a informacemi, ale zároveň by měla být i centrem pro setkávání různých zájmových komunit a otevřít se široké veřejnosti více než doposud.

„Věřím, že moderní a příjemné prostředí přiláká do knihovny nové čtenáře a přivede ke čtení i další děti a mládež. Moderní zázemí dá také pracovníkům litvínovské knihovny nové možnosti jak čtení a knihy propagovat,“ dodal místostarosta Martin Klika.

Významnou součástí projektu litvínovské komunitní knihovny je i zkvalitnění zázemí pro využití nových technologií a jejich zpřístupnění všem skupinám čtenářů. Mládež, maminky s dětmi nebo senioři budou mít proto v modernizované budově k dispozici internetovou učebnu a rozšířený přístup na síť.
Prvním krokem na cestě za novým zázemím bude pro knihovnu stěhování do provizorních prostor ve Vodní ulici. Z tohoto důvodu je také v červenci a srpnu uzavřena. Ve zrekonstruované budově by měla čtenáře knihovna přivítat přibližně v polovině příštího roku.

Knihovna byla vytopena v dubnu letošního roku. O velikonočních svátcích tam praskla hadička u umyvadla. Z celkového počtu osmdesáti tisíc svazků knih jich bylo vodou zasaženo na třicet tisíc. Deset tisíc se podařilo pracovníkům knihovny zachránit.