Podle radních modernizované a bezbariérové Repre s knihovnou oživí střed Mostu, což má být efektivnější. Projekt chystaný několik let zahrnuje i multifunkční kino, vylepšené planetárium, kavárnu s restaurací, velký společenský sál a výstavní prostor.

„Naším cílem je nabídnout dostatečně reprezentativní kulturní a kongresové centrum všem skupinám obyvatel a návštěvníkům města,“ sdělil primátor Jan Paparega (ProMost). Podle něj je významná část Repre projektovaná podle současných požadavků na knihovny 21. století. Celek má pak fungovat jako městské komunitní a společenské centrum, které nabídne veřejnosti provázané služby.

V Mostě od září koluje petice proti stěhování knihovny, za kterou stojí opoziční zastupitel Adam Komenda (Piráti a Zelení pro Most). Podle něj je budova knihovny pro čtenáře ideální, což v Repre není jisté. Petice také varuje, že město neví, co udělá s opuštěným objektem knihovny, a že může zchátrat. „Budeme se snažit najít řešení, jak budovu zachovat a využívat pro potřeby občanů města,“ reagoval Paparega.

Komenda minulý týden oznámil, že petici umístěnou v přízemí magistrátu někdo odcizil i s podepsanými archy. „Přítomná služba městské policie si prý ničeho nevšimla,“ sdělil zastupitel.

Úřad zmizení listin nekomentoval, ale primátor kampaň opozičního zastupitele zkritizoval. „Každý občan má právo vyjádřit svůj názor ke konkrétní věci. Pokud ovšem jde o tuto iniciativu, vedení města ji vnímá jako čirý populismus pana zastupitele Komendy,“ sdělil primátor.

Odstranění petice Komenda označil za neférový krok. „V boji za zachování knihovny budeme pokračovat i nadále,“ dodal. Kritici stěhování budou před knihovnou 19. listopadu demonstrovat.

Podle vládnoucího hnutí ProMost jsou obavy ze stěhování knihovny do Repre zbytečné. Ve vstupní hale s recepcí a kavárnou budou klidové zóny pro setkávání lidí všech generací, výstavní či přednáškové prostory. Přístup do moderní knihovny bude bezbariérový s výtahem do výpůjčních sálů. Jedno patro obsáhne velké dětské oddělení s hernou pro nejmenší čtenáře, oddělení naučné literatury i beletrie, studovnu a čítárnu. Ve volném výběru bude velká část knižního fondu, který má 200 tisíc publikací.

„Přestěhování knihovny do nových prostor Repre z mnoha důvodů vítám. Která knihovna má to štěstí, že ji přestěhují do centra města, do velké moderní budovy s novými technologiemi? Je skvělé, že přednost přestěhovat se do Repre získala právě knihovna a ne jiná instituce,“ uvedl Petr Petrik, ředitel městské knihovny, kterou loni navštívilo přes 66 tisíc lidí.

Nynější budova knihovny z 80. let je ve špatném technickém stavu, zatéká do ní a v zimě má potíže s vytápěním. Její přestavba by podle primátora stála zhruba 400 milionů korun a vyžádala by si přestěhování do provizoria až na tři roky. „V menších prostorách by se pak musely omezit či zrušit některé služby a akce pro veřejnost, což by vedlo k nižšímu zájmu o knihovnu,“ vysvětlil primátor. Město proto upřednostnilo trvalé přemístění do Repre, které se na rekonstrukci připravuje delší dobu.