O takzvaný knihobox na vrácení detektivek, románů, pohádek a dalších žánrů je velký zájem. Nové zařízení pro své čtenáře zprovoznila knihovna minulý týden. Knihovníci denně vyberou ze speciální skříně hromadu knih. Samoobslužný box stojí u hlavního vchodu knihovny, která je kvůli nouzovému stavu zavřená.

Výdejní okénko v recepci zprovozní knihovna podle nového vládního opatření od čtvrtka 18. února od 10 do 18 hodin. V okénku bude možné vracet výpůjčky i vyzvedávat publikace předem objednané prostřednictvím on-line katalogu knihovny nebo telefonicky na čísle 476 768 810. Čtenáři pak mají vyčkat, až jim knihovna objednávky potvrdí e-mailem nebo sms zprávou.

Výhodou knihoboxu je, že na rozdíl od recepce slouží pro vrácení knih nepřetržitě. Knihy je třeba dávat do schránky hřbetem napřed a nesmí být poškozené. Čtenář se nemusí bát, že kniha spadne do boxu a roztrhne se. Dno kontejneru je pomocí pružin zvýšené a klesá dolů podle množství knih.

Dovnitř se nevhazují CD, gramodesky, společenské hry, knihy označené jako fotokopie, knihy půjčené meziknihovní výpůjční službou ani čtenářský průkaz. Při vrácení knihy se nevydává žádné potvrzení. Knihovníci po odečtení knih z elektronického čtenářského konta odešlou aktuální stav výpůjček čtenáři emailem.