Jen nové velké cedule na okrajích parčíku dávají tušit, že tato část středu města nemá zpustnout. Je na nich studie, jak má areál v budoucnu vypadat: kiosek, WC, sezonní podium, lavičky, místo pro malý trh, relax, sportovní a kulturní akce. A lidé se ptají, kdy to všechno bude.

Veřejnou zakázku na stavbu, která má sloužit celoročně, radnice ještě nevyhlásila. „Zpracovává se projektová dokumentace,“ sdělila vedoucí odboru rozvoje a dotací Iva Mazurová.

Pracovat se bude na etapy. Na podzim se má zpevnit plocha pro kluziště, aby lidé mohli o Vánocích opět bruslit. V plánu je i další zázemí pro návštěvníky.

Studie parčíku
STUDIE: Most změní park u 1. náměstí, sloužit má všem po celý rok

O tom, co vše se do zimy stihne udělat, se bude teprve jednat. Měla by ale platit jarní dohoda s veřejností, že město upraví jen polovinu parčíku, tu s kluzištěm.

O konečné podobě zbylé části, která navazuje na prostranství u kulturního domu Repre, se rozhodne až po představení projektu na rekonstrukci Repre. Ten se totiž v zájmu úspěšného rozvoje města musí zabývat i širším veřejným prostorem, který sahá až k parku Šibeník, Centralu a mrakodrapu SHD Komes. „Je nezbytné, aby Repre komunikovalo nejen se svým bezprostředním okolím, ale s celým centrem,“ upozornil architekt Ondřej Beneš, kterého si mostecká radnice najala jako znalce českých staveb éry socialismu k připomínkování zpracovávané projektové dokumentace na Repre.

Kulturní dům Repre v Mostě
S Repre pomůže Mostu uznávaný architekt Ondřej Beneš

Projekt na zvelebení parčíku s kluzištěm, které město vymyslelo nezávisle na Repre, je mnohem menším záměrem, ale může dlouhodobě ovlivnit vzhled i návštěvnost středu města.

Letos v dubnu na veřejném projednávání budoucnosti parčíku aktivní Mostečané doporučili zvolit při úpravě kvalitní materiály a revitalizaci rozdělit na etapy právě kvůli komplexní obnově Repre, jehož architektonickou hodnotu chtějí zachovat a žádají pro objekt i jeho okolí nejlepší možné řešení.

V centru Mostu radnice zprovoznila venkovní ledové kluziště.
Mobilní kluziště se zatím osvědčilo. Bruslí hlavně děti

I kluziště je pro lidi velké téma. „Bude vůbec letos?“ ptala se v parčíku jedna maminka. Dočasná bruslařská plocha o rozměrech 30 x 15 metrů vznikla loni, když radnice v lokalitě pokácela osm ze 48 stromů. Kvůli tomu se v listopadu dokonce demonstrovalo. Vedení města ze záměru tehdy neustoupilo, protože kluziště pojalo jako oživení centra.

V létě je sice v parčíku a blízkém 1. náměstí téměř mrtvo, ale nával se očekává 11. srpna na zážitkovém běhu Night Run Most. Přes internet se už přihlásilo 518 závodníků, loni jich bylo přes tisíc.