„Kluci mají do fotbalu chuť, tréninky mají náboj. Celá příprava proběhla, jak měla. Mančaft trénoval perfektně,“ chválí Stanislav Hofmann, asistent trenéra Jorge Aňona. Baník v nové sezoně povede právě uruguaysko – české duo Aňon a Hofmann, které si už mužstvo „osahalo“ v závěrečných třech kolech minulé sezony.

Kádr Mostu doznal v přestávce jen pár změn. Tým opustili záložník Schut a stoper Webster, konkurenci naopak navýšili talentovaní mladíci z dorostu a navrátilci z hostování.

„Povedlo se nám mančaft tak poskládat, že kromě jednoho dvou postů máme každé místo v sestavě zdvojené,“ zdůrazňuje Hofmann. „Hráči cítí tlak, konkurenci, což je pro výkony mužstva jenom dobře – kluky to motivuje a my máme různé alternativy, jak sestavu poskládat,“ těší ho.

Poslední přípravné zápasy Severočechů slova trenérů jen potvrzují a zároveň dávají fanouškům slibné vyhlídky pro nadcházející sezonu 2. ligy. Mostečtí fotbalisté totiž nejprve v Ďolíčku zdolali Bohemians 1905, pro které byl zápas ligovou generálkou, a stejně dobře zvládli i svůj poslední přípravný zápas. V Německu porazili Chemnitzer 4:2.

Bilance vzájemných zápasů v I. Gambrinus lize:

2007/2008: Zlín – Most 1:1, Most – Zlín 0:1

2006/2007: Zlín – Most 2:1, Most –Zlín 0:0

2005/2006: Most – Zlín 0:0, Zlín – Most 1:1

„Přesvědčili jsme se v utkáních se Slavií i Bohemians, že se můžeme měřit se silnými soupeři. Na Bohemce jsme si také potvrdili, že umíme dobře zahrát i v defenzívě,“ vyzdvihuje mostecký asistent výhru 1:0. Problémy by naopak podle něj mohly u mladého mužstva být jinde. „Trochu se potýkáme s proměňováním šancí, ale s tím mají problémy skoro všechny týmy.“

To ale byla příprava. Minulost. Jak na tom Baník doopravdy je, se teprve ukáže. V ostrých soutěžních zápasech nyní musí hráči prodat natrénované dávky a potvrdit úspěchy z přípravných zápasů. A druholigový los na to Mosteckým přichystal velmi těžké soupeře. Aňonovu družinu v úvodních kolech čekají Zlín, Jihlava, Žižkov, Karviná a Ústí. „Soupeři velice těžcí. Ale aspoň se ukáže, jak jsme připraveni a nakolik kádr máme kvalitní. Pokud zvládneme úvodních pět kol, můžeme si pak do sezony dávat nějaké cíle. Rozhodně se chceme pohybovat v horní polovině tabulky,“ říká Hofmann.

Jako první se na stadionu Josefa Masopusta představí Zlín, jenž na jaře po sedmi letech sestoupil z nejvyšší soutěže. A vydal se podobnou cestou, jakou zvolil po sestupu mostecký Baník. Valašský klub opustilo šest opor základní jedenáctky, brankář Baránek, hráči Rýdel, Dostálek, Zúbek, Čelůstka a Trubila, jenž ve Zlíně hostoval z Mostu. Tým pak rovněž doplnili především mladíci z vlastní líhně. Klub navíc opustil dlouholetý hlavní sponzor Tescoma.

Bilance vzájemných zápasů v 2. lize:

2001/2002: Zlín – Most 1:1, Most – Zlín 1:1

2000/2001: Most – Zlín 0:1, Zlín – Most 0:0

1999/2000: Most – Zlín 0:0, Zlín – Most 2:2

Přesto Zlínští zůstávají mezi největšími adepty v boji o postup. Záhy totiž našli nového generálního partnera ve společnosti Provit. „Svou sílu Zlín ukázal v jarní části Gambrinus ligy, když dokázal stáhnout velké bodové manko a nebyl daleko od záchrany,“ připomíná jarní spanilou jízdu „ševců“ kouč Hofmann. „Čekám od hostů kvalitu. Mají v mužstvu dost vysokých hráčů, takže určitě budou spoléhat na standardní situace. A my víme, že v tom máme rezervy. Částečně tomu i uzpůsobíme sestavu. Věřím, že nás Zlín ničím nepřekvapí.“

Noví trenéři budou chtít přitáhnout mosteckého diváka do ochozů na pohledný ofenzivní fotbal. To už ostatně předvedli v závěru minulého ročníku proti Holici i Čáslavi. „Tímto bychom chtěli na zápas všechny fanoušky pozvat, budeme se jim snažit nabídnout pěkný fotbal, ale vím, že lidi po sestupu přestali chodit. Bude jen na nás, jestli je svou hrou přitáhneme zpátky na stadion,“ uvědomuje si Stanislav Hofmann.

Baníku budou v sobotu scházet zranění Boutasgount se Slabashevichem, jinak je mužstvo připravené poprat se o první body.