Když vstoupíte do místnosti, okamžitě si povšimnete rozesmátých ale zároveň soustředěných výrazů dětí, které se nahromadily u klavíru. Lektorka Magdalena Halžová ho totiž pomalu rozebírá. Chce dětem ukázat, jak obrovský hudební nástroj vypadá uvnitř. Postupně k sobě volá jedno dítě po druhém, aby si zkusilo sáhnout na klapky, struny a zaťukat na dřevěnou konstrukci klavíru.

„V našem hudebním kurzu je důležité to, že si děti nástroj samy osahají a odnesou si svůj vlastní prožitek. Proto jsou skupinky tak malé," obrátí se potom na rodiče sedící na malých židličkách a pozorující zvídavé ratolesti.

Halžová pořádá kurzy pro děti již od roku 2009. Zájem mezi rodiči o ně neustále roste. Pozitivní odezva přichází i od psychologů a logopedů, kteří u dětí sledují zlepšení například v řeči. Kromě samotného hraní na hudební nástroj se děti v jednotlivých lekcích i hýbou. Součástí jsou totiž doprovodné aktivity spojené s pohybem a rytmikou. „U účastníků kurzů dochází nejen k rozvoji hudebních a pohybových schopností, ale také k rozvoji paměti a zlepšení soustředění. Při hře na nástroj se dítě musí plně koncentrovat, přitom ho to ale baví," řekla Halžová Mosteckému deníku.

Rodiče si mohou vybrat ze dvou variant kurzu hry na klavír nebo bubnování na bubínky djembe. Oba kurzy jsou určené pro menší skupinky dětí (4-6 dětí, později minikroužky po dvou), což umožňuje individuální přístup. Děti se nejprve s nástrojem seznámí, poté začínají trénovat písničky od nejlehčích až po ty těžší. Procvičují i doma na zvonkohře. „Během pololetí absolvují sedmnáct lekcí, během kterých se neustále posouvají dopředu. I bez přílišného tlaku na sobě pracují, vidí zlepšování a své výsledky. Cílem je to, aby na vánočním koncertě každé dítě vystoupilo a představilo jednu písničku," řekla závěrem Halžová.

close Hra na klavír info Zdroj: DENÍK/Alena Herzánová zoom_in

close Pohybové aktivity v rámci hudebního kroužku. info Zdroj: DENÍK/Alena Herzánová zoom_in Hra na klavír a pohybové aktivity v hudebním kroužku. Foto: DENÍK/Alena Herzánová