Mostecké městské kino Kosmos bude od pondělí 1. února mimo provoz. V sálu Maxi začne demontáž části starých sedaček z éry socialismu. Nahradí je novější a pohodlnější divácká křesla, která od roku 2005 sloužila v menším kině v Klášterci nad Ohří, jenž se nyní kompletně rekonstruuje. Správa kina Kosmos získala 200 lepších sedaček za nízkou cenu. Byl to kompromis, na zcela nové sedačky nejsou peníze, stálo by to zhruba dva miliony korun.

Toto jsou sedačky v kláštereckém kině, které Kosmos dostane.

Toto jsou sedačky v Klášterci nad Ohří, které Kosmos dostane. Foto: kultura.klasterec.cz

Sál Maxi má nyní kapacitu 450 míst. Novější sedačky budou v celé střední části hlediště, od první řady až do poslední sedmnácté. V bočních částech hlediště zůstanou původní sedačky. Budou rezervou pro kulturní akce, případně poslouží při promítání filmových hitů, které zaplní celý sál. Výměnou sedaček se kapacita kina zřejmě sníží na přibližně 400 míst, což je stále dost. Práce včetně úklidu potrvají celý únor. Správa kina využije uzavírku k dalším úpravám. „Chceme modernizovat vchod do kina," řekl včera Mosteckému deníku manažer kina Petr Král. Změny nebudou mít vliv na cenu vstupenek. Menší kinosál Midi zůstane v současné podobě.

Kino Kosmos sídlí v pronájmu v soukromé budově. Už několik let se hovoří o možném stěhování kina do kulturního domu Repre či do městské knihovny. Loni shlédlo 25 766 návštěvníků 1 291 filmových představení.

Od prosince 2011 je Kosmos digitalizovaný a používá i 3D technologii. Městská příspěvková organizace provozuje i menší kinosál v budově knihovny. 

Kino Kosmos se poprvé otevřelo 6. září 1971, kdy pro takzvané papaláše zdarma promítalo sovětský válečný velkofilm Osvobození. O tři dny později zahájilo kino provoz pro veřejnost a vstupenka stála 10, 14, 16 Kčs.

Poslední promítání se starými sedačkami o tomto víkendu

ALVIN A CHIPMUNKOVÉ, sobota a neděle od 15 a od 17.30 hodin, Animovaný

Čiperné veverky Alvin, Simon a Theodore jsou zpět! A jsou jako vždy nabití energií, písničkami a především naprosto šílenými nápady. Jejich nový, už čtvrtý příběh začíná tradičně: velkým nedorozuměním. Alvin, Simon a Theodore totiž dostanou podezření, že Dave, jejich velký člověčí kamarád a ochránce, chce požádat svou přítelkyni o ruku. A oni touto svatbou získají jednoho naprosto příšerného, nesnesitelného, vyženěného bratra Milese a navíc je Dave možná nakonec i úplně opustí.

DO POSLEDNÍHO DECHU, sobota a neděle od 20.00 hodin, Biografický, USA

Hrdinský akční thriller Do posledního dechu vypráví pozoruhodný příběh nejodvážnější plavby malého záchranného člunu v historii pobřežní stráže. Snímek přenese diváky přímo do samého centra dění a poskytne jim velkolepý filmový zážitek, který je zcela pohltí. Novou Anglii zasáhla 18. února 1952 rozsáhlá bouře, označovaná též místními jako nor'easter. Města na východním pobřeží byla bičována vlnami a bouře ničila vše, co jí přišlo do cesty, včetně lodi SS Pendleton, ropného tankeru třídy T2, mířící do Bostonu. Ta byla doslova roztržena vedví a ve svém rychle se potápějícím trupu uvěznila více než 30 námořníků. Zástupce hlavního strojníka Ray Sybert si jakožto nejvýše postavený lodní důstojník na palubě záhy uvědomuje, že je jen na něm, aby se ujal velení nad vystrašenou posádkou, a přiměl ji k tomu aby její členové zapomněli na své neshory a společnými silami udrželi loď na hladině během jedné z nejhorších bouří, jaké kdy východní pobřeží USA zasáhly.

FÚSI, sobota a neděle od 19.00 hodin, Drama, Isl./Dán / Sál MIDI

Fúsi, zavalitý čtyřicátník a hlavní hrdina filmu, sbírá odvahu konečně vstoupit do dospělého světa. Dosud procházel životem jako náměsíčný, jeho všední dny ovládala rutina práce na letišti a stavění papírových modýlků tanků z druhé světové války. Pak ale do jeho života nečekaně vtrhne temperamentní žena a osmileté děvčátko a Fúsi je donucen to risknout.