Když půjdete do kina Kosmos, neměli byste cestou k pokladně cítit žádný zápach z cigaret. A to i přesto, že budete procházet kavárnou. Deník zjistil, že se v ní bude kouřit. Provozovatel budované kavárny Tomáš Voráček Deníku řekl, že nekuřáci nemusí mít obavy. „Prostor pro kuřáky bude v zadní části kavárny, kde kouř zachytí odsávače. V žádném případě to nebude hospoda," sdělil Voráček. Během promítání pro školy a nedělních dětských představení by měl platit v kavárně zákaz kouření.

Kvůli výstavbě kavárny se pokladna kina posunula dál. Nyní je tam, kde byla dříve šatna. Předsálí kina dělí od kavárny skleněné dveře, kde uvaděčky trhaly lístky.

Městská knihovna, která má kino na starosti, s úpravou souhlasila. Dohodla kompromis. Neměla na výběr, protože městské kino je v soukromé budově v pronájmu. Kavárna, která má zvýšit atraktivitu Kosmosu, byla v podnikatelském záměru. Podmínky soužití kavárny a kina upravuje takzvaná Trojdohoda. Je to smlouva mezi vlastníkem Kosmosu, knihovnou a provozovatelem kavárny.

„Jeden ze smluvních požadavků je, že návštěvník kina neucítí kouř z cigaret," řekl Deníku Tomáš Ondrášek, ředitel městské knihovny a kina. Městská organizace bude podle Ondráška tvrdě požadovat dodržování smlouvy, která obsahuje i sankční opatření – návrat do původního stavu. Smlouva podle něj vznikala dlouho a bolestně, ale měla by být výhodná pro všechny, i pro návštěvníky kina. Kromě vstupu budou mít obě zařízení společné i bezplatné WC. Dobrou zprávou je, že Voráček nechal toalety z roku 1971 kompletně zmodernizovat, což město, jako bývalý vlastník, nikdy nedokázalo. Podnikatel Deníku řekl, že nabídne návštěvníkům kina i jiný sortiment občerstvení, než původní pultový obchůdek, a že plánuje vybudování venkovní terasy.

Podnikatel chce kavárnu zprovoznit po letních prázdninách. Fronty diváků na Bathory budou muset staveniště ještě snést. Podle Ondráška se ale posunutí pokladny zatím osvědčuje.

Město Most prodalo celý Kosmos v roce 2003 podnikateli Jiřímu Zelenkovi. Prodej budovy zdůvodnila tehdejší vládnoucí koalice ODS-ČSSD-SNK-NSS tím, že město budovu nepotřebuje. Kino zůstalo v Kosmosu ve čtyřletém pronájmu. Nevyřešený problém, co bude s kinem dál, převzala na svá bedra v roce 2006 nová vláda SMM-KSČM. Zelenka, zvolený za radního, po volbách Kosmos prodal. Loni na podzim si město zajistilo pronájem pro kino na další čtyři roky, když se dohodlo s novým vlastníkem Kosmosu, firmou HSV Energy. Sazba zněla: 360 tisíc korun za každý rok pronájmu prostor v přízemí a prvním podlaží.

Kde bude kino v roce 2012, zatím nikdo neví. „Rozhodnuto ještě není,“ řekl včera Deníku Jiří Kurcin, náměstek primátora pro školství, kulturu, sociální věci a zdravotnictví.

Kurcin připustil, že existuje možnost přesunutí kina do městského kulturního domu Repre. Toto řešení navrhuje pracovní tým, který vytvářel takzvaný Integrovaný plán rozvoje města Mostu. Plán počítá s rekonstrukcí Repre, kde má být také nové zázemí pro kino či dokonce pro multiplex. Město ale zatím nemá 243 milionů na přestavbu Repre. Optimistická verze hovoří o začátku přestavby v roce 2011 a o dokončení v roce 2013.